Redaktor Naczelny MF BANK: maj 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

grobicki.janusz.03.a.100xW kwietniu padł nowy rekord rynków kapitałowych w Polsce. Ponad 250 tys. inwestorów indywidualnych zapisało się na akcje PZU, przeznaczając na to aż 2 mld zł.

Janusz Grobicki
Redaktor Naczelny

Pozytywnie zabrzmiały informacje o nieznacznym spadku bezrobocia oraz osiągnięciu poziomu 1,8 proc. polskiego PKB w 2009 r. W obu przypadkach korekta wyniosła tylko 0,1 proc., ale biorąc pod uwagę bardzo złe nastroje w innych krajach Unii Europejskiej, nawet tak symboliczne zmiany należy odnotować. Warto dodać, że sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 21,9 proc. w ujęciu miesięcznym oraz o 8,7 proc. rok do roku. Dobre dane o sprzedaży to kolejny – po informacjach o produkcji przemysłowej – sygnał o poprawiającej się koniunkturze. Wybory na Węgrzech wygrali liberałowie. Ciekawe, czy ta zmiana zwiastuje początek przemian gospodarczych i być może wzrost przychylności zachodnich inwestorów do naszego regionu?

Mimo że od tragedii pod Smoleńskiem minął miesiąc, wciąż odczuwamy smutek i ból. Powinniśmy jednak być dumni z tego, że Polska zdała najtrudniejszy egzamin z demokracji. Wszystkie instytucje państwa ani na chwilę nie przestały działać, a nasi Rodacy wykazali wielką dojrzałość w obliczu powagi dramatycznej sytuacji, w której znalazła się nasza Ojczyzna. Stabilność naszego kraju potwierdziły rynki finansowe, które nie odnotowały żadnych spektakularnych zjawisk, mogących być wynikiem tej bolesnej dla każdego Polaka tragedii.