Redaktor naczelny „Miesięcznika Finansowego BANK”: Wspólny los i… chmura

Redaktor naczelny „Miesięcznika Finansowego BANK”:  Wspólny los i… chmura
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nasza konferencja IT@BANK2018 odbywa się w niezwykle ważnym momencie dla sektora bankowego. Mam na myśli pierwsze wdrożenie przez KIR SA trwałego nośnika opartego na technologii blockchain. Właśnie z tego powodu publikujemy w bieżącym numerze wywiad z Robertem Trętowskim, wiceprezesem KIR, odpowiedzialnym za rozwój IT. Co ważne, wdrożenie trwałego nośnika było sojuszem technologicznym Krajowej Izby Rozliczeniowej z takimi firmami jak: PKO BP, Accenture i IBM. Ta nietypowa koalicja jest, po BLIKU i PolishAPI, kolejnym dowodem na umiejętne współdziałanie polskich banków z ekspertami od bankowego IT.

Wiele w tej kwestii wyjaśnia wiceprezes zarządu PKO BP, Adam Marciniak, w opublikowanym w tym wydaniu naszego miesięcznika wywiadzie. Ale fakt stworzenia przez PKO BP, wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, „chmury narodowej” to znakomita wiadomość dla całego sektora. Obciążenia fiskalne i regulacyjne sektora (podatek bankowy, wyższa składka na BFG, koszty RODO etc.) negatywnie rzutują na zyski banków. I budzą coraz większe zaniepokojenie ze strony inwestorów. Każda próba ograniczenia kosztów choćby przez wykorzystanie bezpiecznego cloud computingu stanie się dla banków dużym ułatwieniem w bieżącej działalności.

Pionierskie działanie PKO BP w tworzeniu „chmury narodowej” pomoże polskiemu sektorowi narodowemu utrzymać opinię jednego z najlepszych na świecie. Nasi bankowcy z dumą podkreślają, że takie rozwiązanie jak split payment zaimplementowane było w Polsce jako w pierwszym kraju UE. Co więcej, to właśnie bankowcy z krajów starej Unii pytają się naszych ekspertów o szczegóły tego rozwiązania…

Powstanie polskiej chmury narodowej z serwerami znajdującymi się na naszym terytorium da silny impuls nie tylko dla uporządkowania regulacji bankowego outsourcingu. „Cloud computing made in Poland” pomoże w upowszechnieniu wykorzystania w bankach technologii blockchain, obniży również koszty i wyeliminuje z rynku nieuczciwych pośredników. Da także nowy impuls państwu w walce z dziurą VAT i szarą strefą. Wspomoże także uczciwych przedsiębiorców, borykających się od prawie trzech dekad z nieuczciwą konkurencją. Te nowe „chmurowe” inicjatywy oraz wdrożenie STIR, split payment, trwałego nośnika to bardzo pozytywne sygnały dla polskiego rynku bankowego. Pokazują jego nowoczesność i konieczność ścisłej współpracy państwa z bankami w rozwoju koncepcji Polski cyfrowej. To dobre przesłanie na 100-lecie odzyskania niepodległości.

 

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK