Redaktor naczelny MF BANK: Sektor bankowy przed sporymi zmianami
Rynek bankowy czekają ważne zmiany, co więcej - już one następują, polegające na łączeniu się banków. Chociaż przyczyny fuzji należałoby rozpatrywać indywidualnie, inna stoi za połączeniem Banku BPH z GE Money Banku, a inna za fuzją Fortis Banku z Dominet Bankiem oraz fuzją Noble Banku z Getin Bankiem, można znaleźć dla nich wspólny mianownik w czasach spowolnienia gospodarczego: jest to chęć optymalizacji kosztów z jednej strony, z drugiej zaś uzyskania korzystnej synergii po stronie przychodowej.
Robert Azembski
Redaktor Naczelny
Nie zagłębiając się w poszczególne przypadki, bo brak tu miejsca, warto podkreślić, że przy każdej z tych fuzji niezwykle istotne jest, aby przebiegała w sposób transparentny dla klientów łączonych banków, aby wykuć z nich marketingowy sukces, a nie odwrotnie – nie daj Boże otworzyć jakieś pole do spekulacji oparte na negatywnych emocjach.
W tym, jak co roku łączonym, wakacyjnym numerze „BANKU” szczególnej uwadze Czytelnikapolecam „Temat numeru”, poświęcony stanowi kadr bankowych („Śmietanka bankowa”, s. 12-14). Warto zapoznać się też z bardzo aktualnym artykułem Arkadiusza Lewickiego nt. kredytu technologicznego („Kredyt technologiczny w akcji”, s. 21-23). Ciekawą analizę przeprowadził prof. Jacek Kulawik, w klarownym wywodzie pokazując, że pomimo różnych zastrzeżeń i błędów warto było przeprowadzić głęboką prywatyzację banków. Polecam też raport specjalny nt. doradztwai audytu dla instytucji fi nansowych (s. 39-57). Czy konsultanci są nadal potrzebni bankom – można zapytać prowokacyjnie? W okresie hamowania gospodarki rynek ten staje się coraz trudniejszy i pełny nowych wyzwań.