Redaktor Naczelny MF BANK: marzec 2009
DWS Polska TFI, zawieszając notowania jednostek niektórych swoich funduszy inwestycyjnych, dał zły sygnał na rynek. Jest to niepokojący precedens. Po raz pierwszy w 17-letniej historii polskiego rynku fundusz uniemożliwił klientom nabywanie i umarzanie jednostek - co prawda na okres do 2 tygodni i tylko trzech funduszy, ale w ten sposób podważył zaufanie klientów nie tylko do całego DWS TFI, ale także w ogóle do rynku, do bezpiecznego lokowania - bo taki charakter miały "zablokowane" fundusze: DWS Dłużnych Papierów Wartościowych, DWS Płynna Lokata i DWS Płynna Lokata Plus. Miejmy nadzieję, że zarząd funduszu miał naprawdę mocne i uzasadnione powody, by tak postąpić, bo argument o niemożliwości rzetelnej wyceny jednego ze składników portfeli funduszu brzmi niestety mało poważnie.
Robert Azembski
Redaktor Naczelny
Tymczasem kwestia utrzymania wysokiej wiarygodności i zaufania do instytucji finansowych wydaje się być obecnie kwestią dla rynku wręcz kluczową. Działania w tym obszarze są podejmowane także na rzecz wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad bankami i konglomeratami finansowymi, o czym m.in. pisze prof. Jacek Kulawik w artykule „Corporate governance, czyli co?” (s. 26-29).
W tym numerze „BANKU” szczególnej uwadze Państwa polecam „Temat numeru” – obszerną i pogłębioną analizę rynku pośrednictwa finansowego (K. Waliszewski „Coraz trudniejsze doradztwo”, s. 10-14). Autor obserwuje „osuwanie się” rynku i poszczególnych jego podmiotów, spółek, na których coraz boleśniej odbijają się kłopoty banków. Z kolei o problemie coraz mocniej uderzających w banki należnościach w sytuacji nieregularnej pisze Adam Maciejewski w artykule „Polakom rośnie zadłużenie” (s. 16-18). Ten sam autor, korzystając w momencie oddawania numeru do drukarni z niepublikowanego nigdzie opracowania KNF, podejmuje od nowa temat transferów środków przez banki komercyjne do swoich zagranicznych właścicieli („Szkodliwych transferów nie widać”, s. 22-24). Zwracam także uwagę na materiały dotyczące bezpieczeństwa w bankach oraz po raz pierwszy przygotowany przez redakcję Raport specjalny poświęcony usługom konsultingowym („Specjalistyczne usługi doradcze”). Przyjemnej i pożytecznej lektury.