Redaktor Naczelny MF BANK: listopad 2011: Obrona euro za wszelką cenę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wielunski.brzeg.stanislaw.0Konkurs lorda Wolfsona na koncepcję, jak bezboleśnie wyprowadzić zagrożony kraj z eurolandu jest wyraźnym symptomem bezradności liderów Ue. nie tylko dlatego, że widać, iż nie wiedzą, co zrobić z grecką chorobą.

Stanisław Brzeg-Wieluński
Redaktor Naczelny „Miesięcznika Finansowego BANK”

Także dlatego, że brną w rozwiązania, które nie dają nadziei na stworzenie podstaw konkurencyjności greckiej gospodarki. ateny we wrześniu prowadziły za pomocą agencji pr dyskretną akcję sondażową wśród swoich obywateli, co sądzą o powrocie do drachmy.

Trudno tego nie uznać za próbę straszenia Berlina i paryża wyjściem z eurolandu. dla niemieckich i francuskich polityków obrona obecnej strefy euro jest wyraźnie bezwarunkowa. kontynuacją tych działań jest najnowszy pomysł stworzenia specjalnego funduszu do ratowania strefy euro z wykorzystaniem kapitałów z Brazylii, indii, Chin i… rosji. Brukselskie pomysły na „europę dwóch prędkości” oznaczają oddalenie politycznych i ekonomicznych centrów decyzyjnych Ue od takich krajów, jak np. polska. problem w tym, że my w warszawie nie wiemy, czy koszty ratowania Grecji nie będą oznaczały zmniejszenia transferu pomocy unijnej dla polski w latach 2014-2020. Jeżeli tak się stanie, „nowa europa” zapłaci za niepopełnione przez siebie błędy. wiele zależy od nowego greckiego rządu „jedności narodowej”.