Redaktor Naczelny MF BANK: kwiecień 2010 – Wreszcie cieplej

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

grobicki.janusz.04.100xSkończyła się prawdziwa, wyjątkowo mroźna zima. Dla niektórych ekonomistów była to pora strat, liczonych w setkach milionów złotych. Inni dostrzegali w wyjątkowo wysokich wydatkach na odśnieżanie i ogrzewanie poważny czynnik wzrostu PKB. Wiosna to również pora powrotu na ekrany telewizorów reklam kredytów mieszkaniowych. Czy oznacza to, że kryzys na rynku nieruchomości nieuchronnie zbliża się do końca?

Janusz Grobicki
Redaktor Naczelny

Cieplej o Polsce zaczęli również myśleć finansiści z londyńskiego City. Sławny w Polsce (i nie tylko) potężny bank inwestycyjny Goldman Sachs International zapowiedział otwarcie swojego oddziału w Warszawie. Być może perspektywa wielkiej prywatyzacji, przekraczającej kwotę 28 mld zł, którą nasz rząd planuje jeszcze w tym roku, zadecydowała o podjęciu tak odważnej decyzji. Czy tym razem plany amerykańskiego giganta przyniosą Polsce więcej korzyści niż jego zainteresowanie kursem złotego?

Zmiana pory roku to również doskonały czas na podpisanie przez Chińską Zhejiang Geely Holding Group porozumienia o przejęciu od amerykańskiego koncernu Ford Motor kontroli nad szwedzkim producentem aut Volvo. Jak widać, ekspansja azjatyckich potęg zmienia nasze dotychczasowe pojęcie bezpieczeństwa, którego symbolem jest najsłynniejsza szwedzka marka.