Recesja w Polsce prawdopodobna na 75 procent

Recesja w Polsce prawdopodobna na 75 procent
Fot. stock.adobe.com / Andrii Yalanskyi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce - spadł o 3,3 pkt m/m do 156,8 pkt w czerwcu br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Wskaźnik wskazuje na 75-proc. prawdopodobieństwo wystąpienia recesji.

„Podobne konstrukcje wskaźników dla wiodących gospodarek świata, oznaki osłabienia gospodarczego zarejestrowały dopiero w marcu br., jako konsekwencja wybuchu wojny w Ukrainie. Pierwsze sygnały nadchodzącego spowolnienia w Polsce pojawiły się już w czerwcu ubiegłego roku.”

„Ciągle otwarte pozostaje pytanie: czy uda się uniknąć recesji. Miara pomocnicza WWK, która pozwala ocenić skalę rozprzestrzeniania się pozytywnych bądź negatywnych tendencji na poszczególne obszary działalności gospodarczej i informuje o szansach wystąpienia recesji, wynosi obecnie 75%” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Inflacja powyżej 10 procent do połowy 2023 roku>>>

Znikające zamówienia

Kurczą się zarówno zamówienia napływające od krajowych odbiorców, jak od zagranicznych, podano.

„Krajowy popyt kurczy się głównie za sprawą rosnącej inflacji, zagraniczny jest konsekwencją sytuacji globalnej wynikającej z toczącej się wojny w Ukrainie” – czytamy dalej.

„Rosnące koszty surowców, energii, transportu i wzrost opodatkowania, który miał miejsce w ubiegłym roku, to koszty, na które firmy mają ograniczony wpływ. Ich wzrost zagraża realizacji zysków. Firmy podnoszą więc ceny. W ciągu ostatniego roku ceny producentów wzrosły o blisko 25%.”

„Jednocześnie przedsiębiorstwa coraz mniej chętnie podnoszą wynagrodzenia i wstrzymują się z zatrudnianiem nowych pracowników” – podało Biuro.

„Aby zrekompensować coraz wyższe koszty i ratować się przed utratą zysku, firmy podnoszą ceny dóbr i usług oferowanych swym kontrahentom, co rozkręciło spiralę inflacyjną cen producentów do poziomu około 24% w skali ostatniego roku” – podkreślono.

Czytaj także: Wydatki socjalne rosną szybciej niż gospodarka>>>

O BIEC

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych głównie dla gospodarki polskiej.

Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.

Misją firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.

Czytaj także: Rosną rentowności obligacji rządowych, nadchodzi kryzys?>>>

Źródło: ISBnews, Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC