Raporty Roczne Emitentów 2022 – co będzie ważne w ich ocenie?
Przygotowanie raportów rocznych 2022, to kolejny etap wdrażania elektronicznego standardu raportowania emitentów ESEF, czyli blokowe tagowanie not.
Proces ten wymusił na wielu emitentach rewizję poprawności prezentacyjnej skonsolidowanych sprawozdań finansowych wg MSSF-ów.
Elektroniczne przetwarzanie sprawozdań rozpoczęło proces systematyzacji treści i formatów. To co zrozumiałe dla maszyn niekoniecznie przyciąga wzrok odbiorcy, ale z całą pewnością wpływa na szybkość analizy w obszarze Unii Europejskiej.
Wyzwania dla emitentów
Kolejne wyzwania dla emitentów to prezentacja skutków wojny w Ukrainie, rosnących cen energii, inflacji ale także dalej pandemii, która odcisnęła swoje piętno w wielu branżach.
Mamy też dodatkowe ujawnienia, związane z taksonomią ESG i zrównoważonym rozwojem.
Wydaje się więc, że zagadnienia związane z wyceną wielu spółek będą kluczowe dla rynku. Inwestorzy nie mają łatwego zadania w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, a określenie „spółka dywidendowa” często przynależy różnym emitentom i zmienia się w czasie.
Przybywa czynników, które wpływają na sprawozdawczość emitentów. Wejście w życie Dyrektywy o Zrównoważonym Rozwoju od 2024 roku będzie kolejnym dużym wyzwaniem.
Warto jednak podkreślić, że kierunki rozwoju tej sprawozdawczości wskazują raport zintegrowany, jako najbardziej rekomendowaną formę raportowania korporacyjnego, co niezwykle cieszy organizatorów konkursu, którzy od kilku lat oceniają ten rodzaj raportu.
XVIII Konkurs „The Best Annual Report” – co oceni Kapituła?
„The Best Annual Report”, to konkurs na najlepszy raport roczny pod względem wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów. O nagrodę ubiegają się spółki z rynku regulowanego, przygotowujące skonsolidowane raporty roczne wg MSSF/MSR oraz spółki z rynku alternatywnego, sprawozdające wg MSSF/MSR lub Ustawy o Rachunkowości.
Jest to przedsięwzięcie niekomercyjne, służące środowisku i kształtowaniu dobrych praktyk w sprawozdawczości finansowej spółek publicznych, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa rynku kapitałowego w Polsce.
Miesięcznik Finansowy BANK i portal BANK.pl są patronami medialnymi Konkursu.
Kapituła konkursu „The Best Annual Report” jak co roku będzie oceniała:
- sprawozdanie z działalności,
- skonsolidowane sprawozdanie finansowe wg MSSF/MSR,
- oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego,
- raport zintegrowany,
- sprawozdanie o wynagrodzeniach.
Szczegółowe informacje dotyczące regulaminu i zgłoszeń, dostępne są pod następującym linkiem: https://irip.pl/o-konkurs-the-best-annual-report
Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca 2023 roku (dla raportów zintegrowanych – do 31 sierpnia 2023 roku).
Oficjalny finał Konkursu odbędzie się 12 października 2023 r. w Sali Notowań budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.