Raporty: Ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości amron-sarfin

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zbp.01.100xamron.01.100xW trakcie odbywającego się w dniach 26-27 listopada 2009 roku VI Kongresu Finansowania Nieruchomości w Krajach Europy Środkowowschodniej, Związek Banków Polskich zaprezentował pierwszy "Ogólnopolski Raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości". Przygotowując go, wykorzystano dane gromadzone przez banki w systemach AMRON i SARFiN, a także publikowane przez GUS, ANR i BGK. To bardzo potrzebna i oczekiwana przez wiele środowisk publikacja. ZBP zapowiada, że raport AMRON - SARFiN będzie prezentowany regularnie, co kwartał. Jego obszerne fragmenty zamierzamy publikować na łamach "Finansowania Nieruchomości". Oto zatem pierwszy z nich - poświęcony przede wszystkim sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

(…) O ile dane dotyczące sytuacji na rynku kredytowym są regularnie publikowane przez ZBP, tym razem przeanalizowano także informacje dotyczące cen transakcyjnych nieruchomości, na które zaciągane są kredyty. Dane te pokazują, że przez ostatni rok ceny transakcyjne zakupu nieruchomości stabilizują się.

Od początku bieżącego roku dostrzegalny jest jednak wzrost akcji kredytowej. W trzecim kwartale bieżącego roku wartość nowo udzielonych kredytów na zakup nieruchomości osiągnęła już blisko 11 miliardów złotych, czyli wartość porównywalną do ostatniego kwartału 2008 roku. Warto odnotować, że w najsłabszym, I kwartale 2009 roku banki udzieliły kredyty na zakup nieruchomości o wartości nieco ponad 7 miliardów złotych. Kolejne kwartały były już zdecydowanie lepsze. Od początku bieżącego roku rośnie także liczba nowo zawieranych umów kredytowych, która w III kwartale osiągnęła poziom ponad 52 tysięcy.

Dane pokazują, że obecnie dominują kredyty zaciągane w rodzimej walucie – jest to ponad 76 proc. nowo zawieranych umów. Coraz większą popularnością cieszą się jednak kredyty w euro, obecnie ich wartość przekroczyła nieznacznie wartość najpopularniejszych przez lata kredytów we frankach szwajcarskich i wynosi 11,45 proc. wszystkich nowych kredytów udzielonych III kwartale bieżącego roku.

Dane dotyczące cen transakcyjnych zakupu nieruchomości pokazują, że spadek cen wyhamowuje, a w kilku dużych miastach, jak Wrocław, Łódź czy Katowice, w ostatnim okresie ceny nieruchomości pozostawały niemalże na tym samym poziomie lub nawet lekko wzrosły (Gdańsk). Warto także zwrócić uwagę na wzrost cen transakcyjnych gruntów rolnych, widoczny praktycznie we wszystkich województwach. Kolejne kwartały pozwolą na zdefiniowanie trendu na rynku nieruchomości. (…)

Raport został opracowany w Związku Banków Polskich we współpracy z Centrum AMRON, Komitetem ds. Finansowania Nieruchomości przy ZBP oraz prof. SGH Jackiem Łaszkiem. Dane oraz komentarze zostały dostarczone przez zespoły AMRON i SARFiN: Jerzy Ptaszyński (jerzy.ptaszynski@amron.pl), Katarzyna Lubaś

Sytuacja na rynku nieruchomości

Liczba wydanych pozwoleń na budowę, budów rozpoczętych oraz mieszkań oddanych do użytku

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI