Raport ZBP: Polacy planują wydać na wakacje średnio 1222 zł na osobę

Raport ZBP: Polacy planują wydać na wakacje średnio 1222 zł na osobę
Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
63 proc. z nas deklaruje, że spędzi wakacje w kraju. Według przewidywań największej liczby, bo aż 34 proc. ankietowanych, urlop ma nas kosztować od 2500 do 5000 zł. Jednak 14 proc. Polaków nie zamierza nigdzie wyjeżdżać. Na tę decyzję wpływ ma m.in. pogorszenie sytuacji ekonomicznej, wzrost cen lub strach o zdrowie swoje i najbliższych w związku z wirusem COVID-19 - to główne wnioski z raportu "Wakacyjny portfel Polaka" przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich w maju 2021 r. przez TNS Kantar wynika, że zdecydowana większość Polaków chce odpocząć poza domem. 63 proc. badanych planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju, a za granicę wyjedzie 17 proc.

Aż 14 proc. mieszkańców Polski jednak nie posiada żadnych planów urlopowych. Ponad jedna trzecia deklaruje, że zazwyczaj nie korzysta z wyjazdów wypoczynkowych i dlatego również w tym roku nie zamierza nigdzie wyjeżdżać. Ale na tę decyzję w wielu rodzinach ma wpływ również sytuacja pandemiczna.

Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny odpoczynek z własnych zasobów, wykorzystując bieżące dochody i oszczędności

‒ COVID-19, co było do przewidzenia, odcisnął swoje piętno również na naszych planach wakacyjnych, w kontekście nie tylko zdrowotnym, ale także ekonomicznym. Mimo względnego opanowania sytuacji epidemicznej 29 proc. ankietowanych nigdzie nie wyjedzie, bo w związku z pandemią ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu.

Do tego dochodzi znaczny wzrost cen za wypoczynek, na który zwróciło uwagę 13 proc. badanych. Natomiast 16 proc. woli nie podróżować, bo nadal obawia się o zdrowie swoje i swoich najbliższych – komentuje Przemysław Barbrich, Dyrektor Zespołu Komunikacji i PR Związku Banków Polskich.

Źródło: ZBP

Czytaj także: Wakacje 2021: cyberprzestępcy będą chętnie podszywać się pod pośredników w rezerwacji noclegów

Ile pieniędzy przeznaczymy na wypoczynek?

Przygotowując raport „Wakacyjny portfel Polaka” Związek Banków Polskich pytał ankietowanych ile zamierzają przeznaczyć w tym roku na wyjazd wypoczynkowy.

Najwięcej badanych – 34 proc. deklaruje, że urlop będzie kosztował ich w sumie od 2500 do 5000 zł. Jedna czwarta zamierza zamknąć się w przedziale cenowym 1500 – 2500 zł, a co piąty ankietowany przeznaczy na wakacje mniej niż 1500 zł. Spora grupa, bo aż 13 proc. osób przygotowuje się na wydatek rzędu 5000 – 10.000 zł, a 3 proc. – powyżej tej granicy.

Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny odpoczynek z własnych zasobów, wykorzystując bieżące dochody i oszczędności. Aż 91 proc. ankietowanych zdecydowanie nie zamierza lub raczej nie zamierza zaciągać na ten cel kredytu lub pożyczki.

Najwięcej badanych – 34 proc. deklaruje, że urlop będzie kosztował ich w sumie od 2500 do 5000 zł

‒ Z przeprowadzonego na nasze zlecenie badania wynika, że Polacy liczą się ze zwiększonymi w porównaniu z poprzednim rokiem wydatkami na wakacje – aż 55 proc. osób deklaruje, że przeznaczy na urlop więcej lub znacznie więcej. Wynika to z jednej strony z wysokiej inflacji w Polsce, która wg GUS w maju wyniosła 4,7 proc., a z drugiej – z podwyżek opłat za usługi hotelarskie i restauracyjne – komentuje Przemysław Barbrich i dodaje: – Uśredniając odpowiedzi ankietowanych przeciętnie łącznie na organizację wyjazdu wakacyjnego wydamy 1222 zł na osobę.

Źródło: ZBP

Czytaj także: Kredyt lub pożyczka na wakacje 2021, czy jest specjalna oferta?

Remonty zamiast wyjazdów

Nawet jeśli nie planujemy wyjazdu, to z raportu „Wakacyjny portfel Polaka” wynika, że bardzo często właśnie w okresie wakacyjnym (od końca czerwca do końca sierpnia) liczymy się z dodatkowymi wydatkami.

Prawie połowa ankietowanych chce je rozdysponować na wyjazdy i aktywności wakacyjne. 18 proc. badanych ma w planach przeprowadzenie remontu mieszkania lub domu, a 5 proc. kupi nowy sprzęt RTV/AGD lub przeznaczy posiadane środki pieniężne na okolicznościowe imprezy, takie jak np. wesela.

Blisko co piąty Polak latem nie planuje z kolei żadnych ekstra wydatków finansowych.

Źródło: ZBP

Cyberbezpieczne wakacje

‒ Podczas wakacji, czy to w Polsce czy za granicą, pamiętajmy o bezpieczeństwie nas samych, naszych najbliższych i naszych pieniędzy. Dbajmy o dokumenty i karty płatnicze – to nie są zwykle kawałki plastiku, to nasza tożsamość i finanse.

Zachowajmy rozsądek podczas dokonywania płatności czy wypłat pieniędzy z bankomatu. Chrońmy swoje dane, PIN-y, kody i urządzenia mobilne, za pomocą których bankujemy. Odpoczywajmy, relaksujmy się, ale bądźmy też czujni i rozważni – żeby z wakacji wrócić tylko z tymi najpiękniejszymi wspomnieniami – podsumowuje Przemysław Barbrich z ZBP.

Źródło: ZBP

Pełna wersja raportu „Wakacyjny portfel Polaka” dostępna jest na stronach Związku Banków Polskich.


„Wakacyjny portfel Polaka” został opracowany przez Związek Banków Polskich na podstawie m.in. wyników zleconego przez pomysłodawcę raportu badania opinii przeprowadzonego w dniach 24‒31 maja 2021 roku przez TNS Kantar na reprezentatywnej próbie 1054 dorosłych Polaków, w oparciu o metodę wywiadów internetowych (CAWI).

Źródło: aleBank.pl