Raport Specjalny. Zarządzanie Wierzytelnościami: Zarządzanie wierzytelnościami dojrzewa

Raport Specjalny. Zarządzanie Wierzytelnościami: Zarządzanie wierzytelnościami dojrzewa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Współpraca podmiotów zajmujących się wierzytelnościami z sektorem bankowym jest zasadniczą sprawą dla rozwoju rynku. W najbliższym czasie będzie się ona zacieśniać, a banki w swojej działalności będą wykorzystywały wyspecjalizowane podmioty windykacyjne - przekonuje Piotr Badowski, prezes zarządu Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami, w rozmowie z Marcinem Złochem.

Krótka historia rynku zarządzania wierzytelnościami

W latach 90. ubiegłego wieku powstały w Polsce pierwsze firmy windykacyjne, w tym szeroko rozpoznawana przez rynek firma Kaczmarski Inkasso. 2002 r. przyniósł równie kluczową inicjatywę zrzeszenia firm z branży. Wówczas powstał Polski Związek Windykacji, dziś Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami. W 2003 r. pojawiły się pierwsze oferty ubezpieczeń należności, a na rynek po raz pierwszy weszły firmy zagraniczne, jak Coface, Eos, Intrum Justitia. W latach 2005-2010 powstały pierwsze fundusze sekurytyzacyjne, ruszyła sprzedaż wierzytelności bankowych, dynamicznie rosła sprzedaż i outsourcing windykacji wierzytelności bankowych, powstały także Biura Informacji Gospodarczej. Między rokiem 2014 a 2015 rozpoczęła się, znamienna dla branży, sprzedaż wierzytelności hipotecznych.

Coraz częściej słowo „windykacja” jest zastępowane przez pojęcie „zarządzanie wierzytelnościami”. W czym tkwi różnica?

– Po pierwsze, taka modyfikacja związana jest z ogólną zmianą prowadzenia działalności na rynku. Podmioty zajmujące się windykacją zajmują się, tak naprawdę, szeroko pojętym zarządzaniem wierzytelnościami, którego windykacja jest tylko jednym z elementów. Tak więc zmiana ta nie zachodzi wyłącznie na poziomie językowym, nie chodzi tu o wprowadzenie jakiejś łagodniejszej, proklienckiej nomenklatury. Wzrasta liczba firm windykacyjnych, które działają w sposób zapobiegawczy, monitorując płatności czy zdobywając informacje o partnerach. Taki stan rzeczy pozwala ograniczyć ilość przeterminowanych zobowiązań oraz zabezpieczyć płynność finansową na stabilnym poziomie, co w efekcie przekłada się na dobre funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Znakomicie wyjaśnia to Piotr Kaźmierczak, członek zarządu Euleo: „Zarządzanie wierzytelnościami nie jest działaniem doraźnym. To proces, który pozwala na kompleksowe zabezpieczenie finansów firmy, przyśpieszenie spływu należności i unikanie nieuczciwych kontrahentów. Może się rozpocząć jeszcze zanim dojdzie do transakcji, a w jego skład wchodzą m.in. audyt bezpieczeństwa należności, weryfikacja wiarygodności klientów, raporty gospodarcze, monitoring faktur czy właśnie windykacja, która jest tu tylko jednym z elementów”.

Polski rynek wierzytelności obecnie znajduje się w fazie wzrostu i wielkimi krokami zbliża się do fazy rynku dojrzałego. Dzisiaj wierzyciele, a w szczególności banki, szeroko oferują sprzedaż pakietów wierzytelności.

Po drugie, modyfikacja ta jest efektem wytężonej pracy firm windykacyjnych i organizacji branżowych nad zmianą postrzegania problemu zarządzania wierzytelnościami, a także nad wizerunkiem osób czy podmiotów zalegających z płatnościami. Działalność członków Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami zgodna jest z zasadami Kanonu Dobrych Praktyk ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK