Raport Specjalny. Zarządzanie Wierzytelnościami: Efektywnie wykorzystujemy swój potencjał

Raport Specjalny. Zarządzanie Wierzytelnościami: Efektywnie wykorzystujemy swój potencjał
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
- Podmioty z naszej branży powinny mieć coraz większe pole do działania i rozwoju - podkreśla Konrad Kąkolewski, prezes zarządu GetBack S.A.

Jaka jest kondycja rynku wierzytelności w Polsce?

– Na przestrzeni ostatnich lat rynek wierzytelności w Polsce systematycznie wzrasta. Trafia nań coraz więcej wierzytelności bankowych, ale też od przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, ubezpieczycieli oraz dostawców energii, gazu i innych mediów, choć tych ostatnich nie jest jeszcze wielu. Na koniec trzeciego kwartału 2016 r. największe firmy z branży, zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF), zarządzały łącznie 14,7 mln wierzytelności o łącznej wartości aż 85,4 mld zł1. To najwięcej w historii. Jak podaje KPF, wartość nominalna obsługiwanych wierzytelności, począwszy od 2010 r., nieprzerwanie rośnie. Moim zdaniem nic nie wskazuje na to, aby ta liczba miała maleć. Rynek finansowy coraz bardziej potrzebuje więc rozwiniętych i sprawdzonych przedsiębiorstw odzyskujących należności – staramy się, aby takim przedsiębiorstwem była właśnie GetBack S.A. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że branża zarządzania wierzytelnościami wzbogaca polski rynek o nowe miejsca pracy. KPF podaje, że zatrudnienie w tym sektorze utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Według danych na koniec III kwartału 2016 r. podmioty członkowskie KPF zatrudniały łącznie ponad 6 tys. osób2.

 A jaką pozycję zajmuje na rynku GetBack?

– W moim przekonaniu GetBack jest jednym z najsilniejszych kapitałowo i najdynamiczniej rozwijających się podmiotów na polskim rynku wierzytelności. Po niespełna pięciu latach istnienia zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem skonsolidowanego zysku netto3. W pierwszym półroczu 2016 r. Grupa Kapitałowa GetBack osiągnęła skonsolidowane przychody netto w wysokości 160 mln zł, co oznacza wzrost aż o 84% rok do roku. Łączna wartość nominalna wierzytelności, którymi zarządzaliśmy w tym okresie, wynosiła 17 mld zł. Składało się na nią ok. 2 mln spraw, jakie mieliśmy w obsłudze. W 2016 r. dynamika wzrostu utrzymywała się na równie wysokim poziomie.

Co stoi za tym sukcesem?

– Sądzę, że GetBack umiejętnie wykorzystuje potencjał intelektualny, doświadczenie i ambicje swojego zespołu. Jesteśmy odważni i gotowi do wchodzenia w sojusze z różnymi podmiotami, które wpisują się w nasz model biznesowy. Od samego początku stawiamy na innowacyjność. Staramy się dociec, jakie rozwiązania są najbardziej atrakcyjne dla naszych klientów – mam tu na myśli zarówno osoby posiadające dług, jak i partnerów biznesowych. Modelujemy nowe produkty finansowe, a potem wprowadzamy je w życie. To podejście się sprawdza.

 W styczniu br. GetBack uzyskał pozytywny rating kredytowy

– Warto dodać, że jako pierwsza spółka na polskim rynku wierzytelności! Ogromnie cieszy nas ocena BB z ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK