Raport Specjalny | Technologie Bankowe | Dwadzieścia lat minęło… czyli o roli FTB w digitalizacji polskiej bankowości
W roku 2024 świętujemy nie tylko jubileusz przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej. Dwadzieścia lat temu przedstawiciele polskich banków i dostawców technologii cyfrowych porozumieli się, by wspólnie działać na rzecz nowoczesnego i dostępnego dla wszystkich, a przy tym bezpiecznego sektora finansowego.
Powołane wówczas do życia Forum Technologii Bankowych stało się miejscem wymiany doświadczeń, kreowania ambitnych wizji rozwoju polskiej bankowości oraz wypracowywania rozwiązań, zarówno stricte technologicznych, jak też regulacyjnych czy biznesowych, by móc realizować tak ambitne zamierzenia. Dziś śmiało można powiedzieć, iż bez tej unikalnej w skali europejskiej formuły współpracy, zainicjowanej przez śp. prof. Remigiusza Kaszubskiego – wykładowcy, eksperta w dziedzinie prawa nowych technologii, a przede wszystkim gorącego zwolennika digitalizacji polskiej gospodarki – nie byłoby możliwe uzyskanie przez polską bankowość statusu lidera zmian technologicznych w tak wielu obszarach.
Po dwudziestu latach funkcjonowania FTB zapytaliśmy przedstawicieli uczestniczących w tym przedsięwzięciu firm technologicznych, co stanowi o ponadczasowym charakterze tej formuły współpracy sektora IT z bankami. Wszyscy podkreślali, iż w ramach FTB udało się osiągnąć konsensus i synergię pomiędzy podmiotami, na co dzień konkurującymi ze sobą na wolnym rynku – i mowa tu zarówno o bankach, jak i spółkach informatycznych.
– Wskazać można wiele kwestii, które właściwie zaadresowano na poziomie FTB, jak raport chmurowy Związku Banków Polskich, stworzony dzięki zaangażowaniu firm technologicznych i banków. Dokument zarysował mapę drogową odnośnie stosowania komunikatu chmurowego KNF, co uważam za istotny wkład w popularyzację cloud computingu – podkreśla Tadeusz Woszczyński, dyrektor generalny Hitachi Europe Ltd. w Europie Środowo-Wschodniej.
Bartłomiej Śliwa, prezes zarządu NCR ATM Sp. z o.o. i Area Vice President Central Eastern Europe NCR Atleos, przypomina, iż strategicznym celem grupy skupionej wokół prof. Remigiusza Kaszubskiego było „wykreowanie platformy wymiany myśli i informacji, która byłaby oddzielona od części stricte komercyjnej, zapewniając możliwość łatwej komunikacji pomiędzy dostawcami technologii a jej odbiorcami, głównie bankami”, która to idea po dwudziestu latach nie straciła nic ze swej aktualności.
Zdaniem Zsolta Fekete, CEO i właściciela Algotech Polska, benefity wynikające ze wspólnych spotkań pomiędzy oboma sektorami należy oceniać w dłuższej perspektywie, wszak pozwalają one odpowiednio zareagować na aktualne trendy w sferze regulacyjnej czy cyberbezpieczeństwa. Kierunek wyznaczony przez FTB może się sprawdzić również w kooperacji z innymi branżami, która – biorąc pod uwagę dominujący już na Dalekim Wschodzie model wielofunkcyjnych superaplikacji – decydować będzie o przyszłości rynku finansowego. – Banki w Polsce już dostrzegły tę niszę i coraz częściej rozważają uruchamianie platform value added services dla swoich klientów – wskazał Andrzej Przewięźlikowski, wiceprezes zarządu Comarch SA.
Doskonałe doświadczenia z dotychczasowej współpracy bankowców i informatyków w ramach FTB i nie mniej obiecujące perspektywy na przyszłość dają szczególną nadzieję w obliczu kolejnego już przyspieszenia transformacji cyfrowej globalnej gospodarki. Chodzi tu szczególnie o sztuczną inteligencję, której rozwój determinowany będzie przez jakość danych. Rzecz w tym, że wdrażaniu sztucznej inteligencji towarzyszyć może istotne zróżnicowanie stosowanych modeli w ujęciu regionalnym, a to z uwagi zarówno na niejednolitą jakość danych, jak i odmienne praktyki regulatorów w różnych jurysdykcjach.
Stwarza to nowe zadanie dla FTB, by wygenerować adekwatny do polskich realiów – tak prawnych, jak i biznesowych – model adopcji technologii AI przez sektor bankowy lub – mówiąc szerzej – finansowy. O tym, jak spożytkować metody Machine Learning w procesie oceny zdolności kredytowej, mówi Grzegorz Zakrzewski, dyrektor ds. ryzyka w Allegro Pay. Jego zdaniem, taki proces, odpowiednio zarządzany, monitorowany i walidowany, dostarczy kredytodawcom istotną wartość dodaną. Wybiegając w przyszłość, nie należy zapominać o dotychczasowym dziedzictwie IT, które nie zawsze ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizacji. O tym, jak radzić sobie z problemami wygenerowanymi przez dług technologiczny, opowiada Grzegorz Laudy, dyrektor zarządzający praktyki Financial Services dla Europy Centralnej i Wschodniej w BCG Platinion.
Zapraszamy do lektury przygotowanego specjalnie z racji 20-lecia FTB naszego raportu.