Raport specjalny. Obsługa gotówki: Szansa czy zagrożenie – czyli nowe technologie w obrocie płatnościami

Raport specjalny. Obsługa gotówki: Szansa czy zagrożenie  – czyli nowe technologie w obrocie płatnościami
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Co jakiś czas słyszymy pogłoski, że technologia wypiera gotówkę. Pojawia się Apple Pay, bitcoin i ciągle żywy temat kryptowalut. Jednak z wycofaniem jej z obiegu jest jak z pogłoskami o śmierci Marka Twaina - są one mocno przesadzone. Znacznie ważniejsze jest skuteczne wykorzystanie rozwiązań oferowanych przez nowe technologie w walce o klienta, w myśl zasady, że "żyjemy w czasach, kiedy szybcy jedzą wolnych".

Tomasz Rokita
Szef Działu Banking Diebold Nixdorf

Zbadań wynika, że już ponad 70% Polaków często płaci bezgotówkowo. Nawet Ministerstwo Rozwoju deklaruje, że aby odpowiedzieć na potrzeby nowoczesnego społeczeństwa, instytucje publiczne powinny zapewniać możliwość opłacenia należności bez konieczności sięgania po gotówkę, a według danych NBP w portfelach Polaków jest już 36 mln kart płatniczych i liczba ta stale rośnie. To wszystko pokazuje, jak dynamicznie zmienia się obrót pieniądza w gospodarce, jednak są dowody na to, że nadal statystyczny Kowalski woli mieć gotówkę

Telefonem, bransoletką, a może pierścionkiem?

Propozycja firmy Apple, to kolejne rozwiązanie w rosnącej gamie płatności mobilnych, które umożliwia regulację wszystkich zakupów o kwotach mniejszych niż 20 euro. Wystarczy zbliżyć swoje urządzenie do terminala karty kredytowej (wyposażonego w funkcję płatności bezstykowej) – i gotowe.

W odpowiedzi na to polskie banki, uruchomiły własne aplikacje, które pozwalają płacić smartfonem. Wiele z nich zostało stworzonych przez startupy, takie jak: Lydia, która dzięki smartfonowi umożliwia błyskawiczną płatność person-to-person; Heoh, która umożliwia wpłaty na rzecz stowarzyszeń za pośrednictwem SMS-a i Tweeta; PayByPhone, oferująca możliwość opłacania parkingu z własnego telefonu komórkowego.

Propozycja Apple nie wyczerpuje kreatywnego wykorzystania nowych rozwiązań, bo w ramach internetu rzeczy (IoT), czyli świata czujników połączonych z przedmiotami codziennego użytku, pojawiają się zegarki, pierścionki, bransoletki, a nawet okulary posiadające specjalne czujniki mające zrewolucjonizować sposób, w jaki płacimy. Na festiwalach bezdotykowe bransoletki płatnicze mają już wielu sprzymierzeńców. Znowu nie trzeba nosić portfela. Wystarczy wyciągnąć nadgarstek, aby zarejestrowana wcześniej w internecie bransoleta potwierdziła naszą transakcję.

Jak widać, nikt tutaj nie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI