Raport Specjalny. Obsługa Gotówki: Pieniądze nie tylko ze ściany
W grudniu 2018 r. w porównaniu z wrześniem sieć bankomatów w Polsce zmniejszyła się o 200 urządzeń. Z danych udostępnionych przez operatorów portalowi cashless.pl wynika, że na koniec ub.r. w kraju funkcjonowało 22 637 urządzeń, o ponad 350 mniej niż w grudniu 2017 r. Bankomatów ubywa, a wpływ na to ma wiele czynników, m.in. spadek liczby transakcji gotówkowych. Bardziej jednak interesujące są zmiany w liczbie maszyn zarządzanych przez poszczególnych operatorów.
Najwięksi operatorzy
Według zestawienia cashless.pl, największą siecią bankomatową w Polsce na koniec 2018 r. dysponował Euronet, który posiadał 7643 urządzenia. W porównaniu z wrześniem to wzrost aż o 396 maszyn. Był on możliwy dzięki stopniowemu przejmowaniu bankomatów należących do spółki Aplit, a działających pod markami SKOK24 i Global Cash. Pierwsza z tych sieci w porównaniu z III kw. ub.r. zmniejszyła się aż o 309 urządzeń, a druga – o 167.
Drugą pod względem liczebności siecią bankomatową w Polsce dysponuje firma IT Card. Pod marką własną Planet Cash i dla banków współpracujących zarządza 3675 bankomatami. To spadek w porównaniu z końcem III kw. 2018 r. o ponad 80 urządzeń. Na kolejnych miejscach znajdują się sieci bankowe, czyli PKO BP (3110), BPS SA (1880), Santander Bank Polska SA (1752), Pekao SA (1708) i SGB-Bank (1377). Pozostałe instytucje posiadają mniej niż tysiąc urządzeń. W przypadku sieci BPS wliczono też bankomaty należące do banków spółdzielczych z Brodnicy i Sanoka oraz Banku Spółdzielczego Rzemiosła z Krakowa.
Funkcje dodane
Na koniec ub.r. funkcjonowało niemal 18,8 tys. urządzeń, które umożliwiają wypłatę gotówki za pomocą systemu BLIK. Sieć bankomatów zbliżeniowych liczy już w Polsce bez mała 9,6 tys. maszyn.
– Obecnie w sieci Banku Millennium pracuje 496 urządzeń obsługujących karty własne i obce oraz transakcje BLIK. Większość (81%) z nich stanowią recyclery, które dają możliwość zarówno wypłaty, jak i wpłaty gotówki. Pozostałe 94 urządzenia umożliwiają wypłatę gotówki. Poza tym we wszystkich bankomatach można sprawdzić stan konta oraz historię ostatnich 10 transakcji, zmienić PIN do karty i doładować telefon komórkowy. By zapewnić klientom jak największy komfort, nieustannie monitorujemy i optymalizujemy sieć wszystkich urządzeń oraz rozwijamy sieć recyclerów – poinformowała nas Małgorzata Nasiłowska z Banku Millennium.
Eksperci z Banku BPS obserwują trzy obszary rozwoju – zbliżeniowość oraz BLIK w bankomatach, a także wpłaty we wpłatomatach. Wzrasta liczba recyclerów, to głównie w nie obecnie się inwestuje. W Polsce rynek nowinek „kartowych/mobilnych” wymusił funkcje wypłaty gotówki bez konieczności wkładania karty do urządzenia bądź w ogóle bez jej użycia (BLIK).
Nowe horyzonty
Bankomaty zyskują nie tylko nowe możliwości funkcjonalne. Pojawiają się też modyfikacje kierowane do określonych grup społecznych. Przykładowo Euronet Polska wprowadził udogodnienia dla obywateli Ukrainy. Nie bez powodu – realizują oni, oczywiście w języku ukraińskim, ponad 160 tys. transakcji miesięcznie. Klienci z tego kraju, posługując się ojczystym językiem, mogą wypłacać i wpłacać gotówkę oraz korzystać z usługi przekazu pieniężnego.
– Wprowadzenie języka ukraińskiego do obsługi bankomatów i wpłato-bankomatów okazało się słuszną decyzją, o czym świadczy liczba realizowanych transakcji. Możliwość wpłaty i wypłaty gotówki w języku ojczystym jest udogodnieniem dla obywateli Ukrainy, którzy mieszkają i pracują w Polsce. Dodatkowo od kilku tygodni nasze urządzenia umożliwiają realizację przekazu pieniężnego na Ukrainę – podkreśla Robert Midura, Country Manager Euronet Polska.
Innym sposobem na zwiększenie zainteresowania bankomatami są urządzenia sezonowe i mobilne. Euronet udostępnił w sezonie letnim ponad 180 dodatkowych bankomatów, zainstalowanych głównie nad morzem oraz na Mazurach. Nowością są bankomaty mobilne, zamontowane w samochodach typu transporter, które pojawią się na najpopularniejszych letnich wydarzeniach muzycznych czy kulturalnych.
– Z naszych analiz wynika, że turyści podczas letniego wypoczynku często wypłacają gotówkę z bankomatów. Dzieje się tak, bowiem za wiele atrakcji i usług wciąż nie można płacić kartą. Dodatkowo wielu urlopowiczów preferuje płatności gotówką, z uwagi na większą kontrolę nad wydatkami – wyjaśnia Robert Midura.
Właściciele sieci bankomatów starają się być jak najbliżej klientów, co nie zawsze oznacza stały przyrost liczby urządzeń. Często ważniejsza jest przemyślana lokalizacja