Raport Specjalny | Obrót gotówkowy – Pieniądze ze ściany

Raport Specjalny | Obrót gotówkowy – Pieniądze ze ściany
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sieć bankomatów osiągnęła wymaganą wielkość. Teraz operatorzy koncentrują się na optymalizacji i wprowadzaniu nowych usług.

Marcin Złoch

Jak wynika z zestawień tworzonych prze portal cashless.pl. na koniec II kw. 2017 r. operatorzy sieci bankomatowych mieli 22.963 urządzenia. Liderem polskiego rynku jest Euronet, na koniec czerwca jego sieć liczyła 7436 bankomatów. Duża część z nich, 1463 urządzenia, to maszyny w oddziałach banków współpracujących. Są wśród nich Alior Bank, BOŚ, Credit Agricole, Deutsche Bank, Idea Bank, Plus Bank i Raiffeisen Polbank. Drugą pod względem liczebności siecią bankomatową zarządzał na koniec czerwca PKO BP – miał 3173 urządzenia. Trzecie miejsce dzierżyła firma IT Card. Jej urządzeń, z logo Planet Cash, w czerwcu br. było 2562. Głównymi dostawcami sprzętu są NCR i Diebold-Nixdorf. Operatorzy sieci bankomatów zauważyli, że klienci banków chcą mieć dostęp do gotówki nie tylko w centrach miast. Dlatego coraz częściej, szczególnie w okresie wakacji i ferii, pojawiają się sezonowe urządzenia. Czasowo dostępne w miejscowościach turystycznych bankomaty to wcale nie jest marginalne zjawisko.

Sieć bez zmian

Banki, pytane czy zamierzają w najbliższym czasie rozwijać sieć swoich bankomatów, odpowiadają w podobnym tonie jak ING: „Sieć spełnia na ten moment oczekiwania naszych klientów, nie planujemy rozbudowy lub ograniczenia ilości urządzeń”, bądź PKO BP: „w najbliższym okresie sieć bankomatów PKO Banku Polskiego będzie utrzymywana na zbliżonym do obecnego poziomie”.

– Prognozujemy, że wielkość sieci będzie się kształtowała na podobnym poziomie jak obecnie. Niemniej, kierując się potrzebami naszych klientów, stale optymalizujemy lokalizacje poszczególnych urządzeń, tak aby znajdowały się one w miejscach najbardziej pożądanych przez klientów – potwierdza Ricardo Campos, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

Zachowawcze podejście nie oznacza oczywiście, że sieć bankomatów w Polsce to zamknięta i skostniała struktura. Według danych cashless.pl, w ujęciu rocznym cała ogólnopolska sieć urosła o 188 maszyn. Najszybciej rosnąca sieć bankomatowa to IT Card. Jej urządzeń z logo Planet Cash w czerwcu było 2562. To o 97 więcej niż na koniec marca i o 347 więcej niż w czerwcu 2016 r.

Rozwijają się usługi outsourcingu obsługi serwisowo-gotówkowej. Niedawno Euronet przejął obsługę bankomatów należących do Raiffeisen Polbanku. Dlaczego takie zjawisko ma miejsce?

– Rozwój outsourcingu daje efekt win-win – zarówno dla banków, jak i samych klientów. Dzięki wysokiej specjalizacji oraz skali sieci jesteśmy w stanie obniżać ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI