Raport Specjalny | Obrót gotówkowy – Konwoje bezzałogowe?

Raport Specjalny | Obrót gotówkowy – Konwoje bezzałogowe?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rosnąca ilość gotówki sprawia, że pracy przy konwojowaniu jest coraz więcej. Zupełnie odwrotnie z ludźmi.

Krzysztof Maciejewski

To nie zmienia się od kilkunastu lat. Można wręcz powiedzieć, że gotówki przybywa. Co więcej, nawet dane dotyczące jej udziału w całkowitej liczbie transakcji, a także jej podaży na rynku dowodzą, że fizyczne wartości pieniężne jeszcze przez długie lata będą podstawowym środkiem płatniczym. To nie jest polski mikroklimat – takie trendy mają miejsce nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Ma to bezpośredni wpływ na rozwój rynku cash in transit (CiT). A skoro jest gotówka, to musi być jej konwojowanie. Outsourcing usług konwojowanego transportu wartości pieniężnych jest dzisiaj zjawiskiem powszechnym. W chwili obecnej jedynie Narodowy Bank Polski i nieliczne banki spółdzielcze transportują gotówkę przy udziale swoich wewnętrznych służb ochrony. W wielu przypadkach konwojowanie jest elementem szerszego zakresu usług, jakim jest cash processing.

Ryzyka zawodowe

Obrót gotówkowy warunkuje popyt na usługi konwojowania wartości pieniężnych. Dzisiaj ich realizacja odbywa się na kilku poziomach. Chodzi bowiem zarówno o transporty międzybankowe, jak i zasilanie centrów gotówkowych. W tych usługach – dość szeroko rozumianych – mieści się także obsługa placówek handlowych i zasilanie bankomatów. Każdy z wymienionych poziomów ma swoją specyfikę i niesie określone ryzyka.

– W Polsce od wielu lat nie notuje się szczególnego zagrożenia napadami na konwoje, co może być następstwem konsekwentnego stosowania przepisów opierających ochronę transportu na uzbrojonych konwojentach – zauważa Wojciech Stawski, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Ochrony. Nie oznacza to jednak wcale, że problemów z bezpieczeństwem nie ma. – Ten stan rzeczy, póki co, zdaje egzamin wobec zagrożeń zewnętrznych, ale wobec zagrożeń wewnętrznych już nie do końca. Wyzwaniem dla osób realizujących te zadania będzie utrzymanie poziomu racjonalnych cen i bezpieczeństwa przy maksymalnym wykorzystaniu zabezpieczeń technicznych i ograniczeniu ryzyka generowanego przez tzw. czynnik ludzki – dodaje Wojciech Stawski.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI