Raport Specjalny | Obrót gotówkowy – Bankomat na celowniku

Raport Specjalny | Obrót gotówkowy – Bankomat na celowniku
Fot. stock.adobe.com/luckybusiness
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najpopularniejszym obecnie sposobem wyłudzania lub kradzieży pieniędzy z kont bankowych jest cyberprzestępczość. Mimo to wciąż jeszcze zdarzają się włamania do bankomatów.

Artur Król

Z pewnością główna walka z przestępczością finansową rozgrywa się w przestrzeni cyfrowej. Jednak sprawdza się przysłowie, że okazja czyni złodzieja i zawsze tam, gdzie są pieniądze, znajdą się chętni do ich bardziej lub mniej legalnego przejęcia.

Włamanie albo kradzież całej maszyny

Bankomaty ciągle pozostają obiektem wzmożonego zainteresowania przestępców. Według danych policji, w 2016 r. na terenie kraju doszło do 72 kradzieży z włamaniem do bankomatów, zaś w okresie styczeń-czerwiec bieżącego roku odnotowano 59 takich zdarzeń. Mowa tu o wszelkiego rodzaju ingerencjach w strukturę bankomatów oraz kradzieżach całych urządzeń. A zjawisko to rośnie – w 2014 r. zdarzyło się bowiem „jedynie” 68 usiłowań kradzieży gotówki lub samych bankomatów.

Ataki na bankomaty przyjmują najróżniejsze formy. Od brutalnych, tj. wysadzanie lub wyrywanie, po sposoby z użyciem nieco delikatniejszych narzędzi, takich jak kilof. Są jednak i tacy, którzy przeprowadzają atak bardziej subtelnie, np. przy pomocy zapałki. Za polską specjalność można wszakże uznać wyrwanie lub wysadzenie bankomatu. Do wyrywania złodzieje używają przeważnie ciężkiego sprzętu budowlanego, takiego jak koparki, dźwigi czy traktory. Nie zrażają ich czujniki nieautoryzowanego otwarcia i naruszenia konstrukcji, montowane w bankomatach. Po wyrwaniu, urządzenia są przewożone w ustronne miejsca, gdzie przestępcy otwierają sejfy i kradną banknoty.

Zdarza się, że złodzieje do napadu używają samochodów i przy wykorzystaniu lin holowniczych wyrywają urządzenie z miejsca osadzenia. Auta ciągną następnie wyrwane bankomaty przez wiele kilometrów. Część takich ataków kończy się jednak fiaskiem i wówczas złodzieje porzucają zniszczone urządzenie z gotówką środku. To w dużej mierze zasługa bezpiecznych sejfów i zamków stosowanych w tych urządzeniach.

Metodą siłowej kradzieży jest też wysadzenie bankomatu. W Polsce rekordowe z tego typu działania „zyski” przekraczały milion zł. Do wysadzenia używa się specjalnej mieszanki gazów. Jednym ze sposobów jest wtłoczenie jej do urządzenia i spowodowanie zapłonu. Gaz podaje się do sejfu przez ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI