Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2018: Nadciąga kolejna fala

Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2018: Nadciąga kolejna fala
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Regulacyjne tsunami daje się bankom we znaki już od kilku lat, jednak rok 2018 ustanowi z pewnością nowy rekord w tym obszarze. Na przestrzeni nadchodzących miesięcy niemal równolegle zaczną obowiązywać przepisy kilku kluczowych dla sektora finansowego dyrektyw unijnych, bankom przybędzie też sporo obowiązków wynikających z wchodzącego w życie prawa krajowego. Olbrzymim wyzwaniem będzie również, zapowiadana od wielu miesięcy, rewolucja w zasadach ochrony danych osobowych.

Jerzy Rawicz

Konieczność wdrożenia tak pokaźnej liczby nowinek prawnych i regulacyjnych w relatywnie krótkim czasie stanowić będzie niełatwy sprawdzian dla polskich instytucji finansowych. – Bez żadnej przesady bieżący rok określić można mianem rewolucji w bankowości – uważa Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole Bank Polska. Wyzwanie to będzie tym trudniejsze, że również w minionych latach ustawodawcy i regulatorzy nie szczędzili nowych obowiązków bankowym departamentom prawnym, działom compliance oraz wszystkim innym komórkom, podlegającym pod nowe rygory.

– Pierwsza duża fala zmian w systemach bankowych z 2016 r. spowodowana była nowelizacją przepisów Prawa bankowego określających częstotliwość przekazywana wsadów do BIK, korektą przepisów w zakresie elektronizacji zajęć egzekucyjnych oraz wymianą systemu Elixir OK. Wszystkie te działania były istotnie odczuwalne przez naszą instytucję zarówno pod kątem ekonomicznym, jak też z uwagi na konieczność zaangażowania zasobów ludzkich w procesy nieprzynoszące bezpośrednich profitów dla banku – podkreśla Małgorzata Wachowska, członek zarządu Toyota Banku Polska.

Przygotowania na przyjęcie tegorocznej fali tsunami rozpoczęły się w polskim sektorze finansowym już w ubiegłym roku, powodując dalszy rozrost backoffice’owych struktur w poszczególnych instytucjach. Małgorzata Wachowska dodaje, iż zaangażowanie kapitału ludzkiego i finansowego w implementację kolejnych porcji regulacji w istotnym stopniu ogranicza realizację inwestycji skutkujących rozwojem przedsiębiorstwa. W przypadku stosunkowo niewielkich podmiotów, takich jak Toyota Bank, szczególną uciążliwością jest notoryczny brak uwzględniania zasady proporcjonalności przez autorów nowych przepisów. – Zmiany prawne niezależnie od źródła pochodzenia – polskiego czy europejskiego – czy też coraz szersze wymogi regulacyjne ze strony polskiego nadzoru bankowego, dotyczą nas w ten sam sposób jak w przypadku każdego innego, dużego banku z sektora – wskazuje reprezentantka Toyota Banku Polska.

Ustawodawca się spóźnił, banki gotowe na czas

Noworocznym prezentem dla europejskiego sektora finansowego był pakiet MiFID II / MiFIR. Obowiązujące od 3 stycznia br. przepisy, wraz z dyrektywą delegowaną nr 2017/593 uzupełniającą MiFID oraz zestawem kilkudziesięciu rozporządzeń delegowanych mają zastosowanie wobec wszystkich podmiotów, w tym również banków, prowadzących dystrybucję instrumentów finansowych. Dodatkowym utrudnieniem dla polskich instytucji finansowych był poważny poślizg z implementacją pakietu do prawa krajowego. Projekt stosownych ustaw przyjęty został przez Radę ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI