Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Konsolidacja, cyfryzacja, z banku odchodzisz ty

Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Konsolidacja, cyfryzacja, z banku odchodzisz ty
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Gdzie drwa rąbią, lecą wióry. Na całym świecie banki redukują zatrudnienie, bo już im nie zależy na utrzymywaniu dużej liczby placówek. Zwalniają obsadę oddziałów, żeby zatrudnić informatyków i speców od digitalizacji. W Polsce ten proces dodatkowo pogłębiają konsolidacja i związana z nią bezpośrednio rozpaczliwa walka o utrzymanie rentowności.

Mariusz Malinowski

Zdanych Komisji nadzoru Finansowego wynika, że w 2016 r. banki zredukowały zatrudnienie o 2 tys. osób, do 168,8 tys. pracowników, a to oznacza, że zatrudniają obecnie najmniej osób od 2007 r. Liczba oddziałów w ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku zmniejszyła się o 182, do 7048. Jednak cięcia najbardziej dotknęły filie i mniejsze placówki – ich liczba spadła o 440, do 4220.

 

– Zmiany technologiczne, bardzo wysokie wpłaty na BFG, koszty restrukturyzacji SKOK-ów i bardzo wysokie obciążenia podatkowe powodują, że koszty działalności polskich banków rosną bardzo znacząco na tle innych krajów Unii Europejskiej. Banki, żeby utrzymać wynik ekonomiczny, muszą obniżać koszty. To bardzo trudny okres – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – W 2015 r. z polskiej bankowości odeszło 11,7 tys. osób, a zatrudniono 10 tys. osób. Bilans to zatem 1700 osób. Ten proces będzie się utrzymywał jeszcze przez jakiś czas – dodaje.

Najwięcej w ostatnich miesiącach mówiło się o zwolnieniach w Alior Banku i PKO BP. Pierwszy z nich 15 grudnia poinformował, że porozumiał się ze związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia. „Strony porozumienia ustaliły, że grupowe zwolnienie przeprowadzone zostanie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. Realizacja ustalonych zwolnień grupowych pozwoli na wygenerowanie synergii kosztowych zgodnych z wcześniej komunikowanym przez Alior Bank planem” – czytamy w komunikacie.

Decyzja o restrukturyzacji zatrudnienia zapadła w listopadzie. Zarząd banku informował wówczas, że zwolnienia grupowe obejmą do 2,6 tys. osób. „Koszty związane z wypłatą świadczeń na rzecz pracowników, którzy będą zwalniani w związku z restrukturyzacją zatrudnienia zostaną uwzględnione w ramach rezerwy restrukturyzacyjnej” – podał bank.

 

W grudniu 2016 r. PKO BP przekazał do Urzędu Pracy m.st. Warszawy informację, że liczba pracowników banku, którzy w 2017 r. zostaną objęci zwolnieniami, może wynieść maksymalnie 950 osób.

W ciągu ostatnich pięciu lat zatrudnienie w polskich ban­kach zmalało o 8 tys. Najwięcej w oddziałach, gdzie pracę straciło ponad 12 tys. osób (w tym czasie w centralach banków zatrudnienie wzrosło o 4,7 tys. osób). W opinii analityków to dopiero początek.

Jak podał Bankier.pl, dla większości z nich bank będzie miał propozycje zatrudnienia na zmienionych warunkach. Ponieważ jednak wielu pracowników może nie przystać na zmianę warunków umowy, stąd prawdopodobieństwo, że odejdą z pracy. Związki zawodowe przekazały portalowi, że ich zdaniem zwolnienia będą o ponad połowę mniejsze i obejmą 300-400 osób.

Visa uratowała sytuację

Zdaniem ekspertów w 2016 r. spadek rentowności, na który dodatkowo miało wpływ pojawienie się podatku bankowego, udało się zneutralizować polskim bankom dzięki transakcji z Visa Europe. W 2017 r. zabraknie takiego wsparcia, co oznacza, że sektor będzie jeszcze chętniej szukał oszczędności.

– W 2017 r. podatek dociśnie banki, istnieje ogromne ryzyko przyjęcia ustawy spreadowej. Zał...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI