Raport Specjalny Bezpieczeństwo Banków: Czy blockchain zrewolucjonizuje bankowość?

Raport Specjalny Bezpieczeństwo Banków: Czy blockchain zrewolucjonizuje bankowość?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O tym, czym jest blockchain i dlaczego warto z niego korzystać opowiadają Grzegorz Gołda, Dyrektor ds. Sprzedaży oraz Marcin Sztanderski, PreSales Director w Cloudware Polska Sp. z o.o.

Blockchain to bardzo zaawansowany rejestr transakcji, płatności oraz zapisów księgowych. – To technologia, która może ułatwić działanie biznesu m.in. poprzez przyspieszenie i uproszczenie transakcji. System oferuje bardzo wiele korzyści, które wiążą się przede wszystkim z bezpieczeństwem i przejrzystością współpracy – mówi Grzegorz Gołda.

Początkowo na technologii blockchain oparte były kryptowaluty. Obecnie jest to jednak tylko ułamek możliwych jej zastosowań. – Sposobów na wykorzystanie blockchaina w praktyce jest tyle, ile wymyślimy. Potencjał tej technologii jest trudny do przecenienia i nie należy wiązać go wyłącznie z kryptowalutami – kontynuuje Grzegorz Gołda.

Ekspert podkreśla przy tym, że blockchaina nie należy porównywać stricte do bazy danych, ponieważ mamy tu do czynienia z płaskim rejestrem, co w przełożeniu na bazę danych można by zinterpretować jako pojedynczą tabelkę. – Natomiast clue polega na tym, że w blockchaina wszystkie elementy są ze sobą powiązane. Każda nieuprawniona ingerencja w taki rejestr od razu pokazuje, że coś jest nie tak, a łańcuch momentalnie się zrywa. I to jest główna zasada działania i podstawowa idea, jeżeli chodzi o blockchain – dodaje Marcin Sztanderski.

Jak to działa?

Blockchain rejestruje transakcje, płatności albo zapisy księgowe, łącząc te dane w bloki. I dopiero, kiedy jeden blok będzie całkowicie zapełniony danymi, dołączony do niego może być kolejny. Co więcej, każdy z bloków ma zakodowaną informację na temat tego, jak wyglądają pozostałe i na jakich zasadach są przyłączane. Pojedynczy blok składa się z nagłówka i danych. Poszczególne bloki zawierają odwołanie do bloku poprzedniego, dlatego nie ma możliwości zmiany transakcji bez zmiany wszystkich kolejnych bloków. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji. Po nasyceniu informacjami, tworzy się następny blok danych, a za nim kolejny. W ten sposób budowany jest łańcuch, który „zerwie się” przy próbie zmiany któregoś z zapisanych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI