Raport Specjalny Bezpieczeństwo Banków: Bunt maszyn nam nie grozi

Raport Specjalny Bezpieczeństwo Banków: Bunt maszyn nam nie grozi
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z Karoliną Marzantowicz, Chief Technology Officer in IBM na Europę Centralną i Wschodnią, rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Kiedy będziemy mieli do czynienia z super inteligencją, czyli komputerami które będą uczyć się same? Czy to już ten moment, w którym możemy powiedzieć, że sztuczna inteligencja jest tu i teraz?

– Sztuczna inteligencja jest koło nas już na co dzień. Stykamy się z nią np. korzystając z internetu. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile algorytmów sztucznej inteligencji jest tam używanych. Natomiast super inteligencja, czy taka zwane singularity (technologiczna osobliwość), a więc moment, w którym maszyny przekraczają możliwości poznawcze człowieka, to jeszcze wciąż pieśń przyszłości.

Czy to, co próbujemy nazywać super inteligencją, jest wciąż nieodkryte? Podobno dopiero komputery kwantowe pozwolą nam pokonać tę barierę?

– Na pewno jedną z technologii, które pomogą w osiągnięciu tego celu są komputery kwantowe. Natura nie jest zero-jedynkowa – czarno-biała. Zdecydowanie biologia jest kwantowa i dzięki tym komputerom pojawią się zupełnie inne możliwości stworzenia sztucznej inteligencji. Natomiast tego rodzaju urządzenia to wciąż projekty. Nawet jeśli mamy jakieś serwisy kwantowe dostępne w chmurze, to są projekty naukowo-badawcze. Musimy dokonać jeszcze dużego postępu naukowego, nawet pod względem fizyki materiałowej. A dopiero potem będziemy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI