Raport specjalny Bezpieczeństwo banków 2017: Wartość napędzana przez właściwe dane Praktyka Data Science w instytucjach finansowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Współczesny rynek usług finansowych nieustannie poszukuje wartości, które można opakować w usługi i zaoferować klientom. Próba pragmatycznego zdefiniowania wartości napotyka trudności ze względu na mnogość punktów widzenia reprezentowanych przez poszczególnych uczestników branży i ewoluujące oczekiwania klientów.

Tomasz Dziedzic
Dyrektor ds. technologii Linux Polska Sp. z o.o.

Wśród oczywistych kryteriów definiowania wartości możemy wyodrębnić zaufanie, postrzegane jako bezpieczeństwo oraz rzetelność, przejawiającą się poprzez wiarygodność informacyjną i spójność komunikacji z klientem. Te tradycyjne wartości uzupełniane są przez nieodłączne atrybuty branży finansowej, takie jak szybkość i wygoda, postrzegane przez pryzmat płynności, różnorodności i dopasowania oferty. Trendy występujące na rynku usług finansowych związane są z wzorcami konsumpcji i oczekiwaniami klientów oraz percepcją wartości względem ceny.

Pomimo wielu hipotez uznaje się, że najskuteczniejszą metodą oceny wartości danych jest empiryczny test polegający na komercjalizacji produktów opartych na ich analizie.

Jak zatem możemy zoptymalizować proces wyboru właściwych danych? Cechami, które mogą wpływać (pozytywnie lub negatywnie) na wartość możliwą do uzyskania są: rozmiar, różnorodność, aktualność, dokładność, jednoznaczność oraz wrażliwość. Czym zatem kierować się przy wyborze danych?

  • Mniejszy zbiór danych – oznacza niższe koszty ekstrakcji wartości.
  • Mnogość źródeł – daje synergiczny przyrost wartości i rozszerza obszar.
  • Świeżość – szybszy czas od zarejestrowania ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI