Raport specjalny: 5 najważniejszych powodów, aby popierać TTIP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.06.foto.149.a.400xPerspektywa brytyjskiego biznesu

Brytyjski biznes postrzega umowę TTIP jako szansę, którą trzeba wykorzystać. Do USA trafia niemal 1/5 brytyjskiego eksportu. Udział polskiego eksportu do Niemiec kształtuje się podobnie. W pierwszym przypadku odnotowuje się jednak o wiele więcej barier handlowych. To trzeba zmienić. Nie tylko z myślą o brytyjskim biznesie, lecz o ochronie jednolitego rynku. A oto pięć najważniejszych powodów, dla których warto popierać TTIP.

1. Duże możliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

Bariery handlowe najsilniej uderzają w MŚP, czyli firmy, które zazwyczaj nie mają czasu, środków finansowych oraz własnych ekspertów, wyspecjalizowanych w prawie i kwestiach związanych z łańcuchem dostaw, którzy mogą zająć się walką z biurokracją oraz przeszkodami blokującymi handel. Niższe koszty handlu w wyniku obniżenia barier, co proponuje TTIP, przyniosą korzyści firmom różnej wielkości, ale MŚP powinny zyskać dzięki umowie najwięcej. (…) Umowa przyniesie korzyści nawet tym firmom, które nie eksportują. Dzięki zamówieniom z USA otworzą się nowe możliwości przed eksporterami, którzy będą mogli zrealizować zamówienia na rynku lokalnym. W ten sposób otworzy się pole do działania dla MŚP funkcjonujących w ich łańcuchach dostaw.

2. Większe możliwości wyboru i niższe ceny dla konsumentów

TTIP ma zlikwidować cła importowe i dyskryminacyjne podatki nakładane na towary w handlu UE—USA. To prowadzi do spadku cen. Kiedy kupujemy towar wyprodukowany w USA, to zwykle w cenę wliczone jest cło, które stanowi średnio 5,2% wartości towaru. Czasem cła są wyższe. Ich zniesienie dzięki TTIP przyniesie firmom oszczędności, poprawi konkurencyjność i wywoła presję na obniżkę cen (…). Z kolei redukcja ceł na eksport z UE pomoże unijnym firmom wejść na rynek amerykański. (…) Problemy z wejściem na tamtejszy rynek z powodu ceł mają w szczególności brytyjscy eksporterzy odzieży, czekolady, przetworów mięsnych i serów. (…)

3. Ograniczenie biurokracji celnej

Likwidacja barier pozataryfowych w ramach TTIP przyniesie największe korzyści. Dojdzie bowiem do redukcji biurokracji, z którą borykają się firmy z różnych sektorów, stanie się tak dzięki:

 • wzajemnemu uznawanie umów dotyczących niektórych norm i procedur testowania;
 • wspólnym wymogom odnośnie do etykietowania lub informacji o produkcie;
 • poprawie przepływu informacji pomiędzy regulatorami w celu poprawy klarowności nowych przepisów;
 • działaniom zmierzającym do opracowywania wspólnych standardów unijno-amerykańskich oraz globalnych w nowych dziedzinach, jak np. przetwarzanie danych w chmurze lub pojazdy elektryczne.

Obok nowych standardów, TTIP będzie respektować stosowane od dawna wysokie standardy bezpieczeństwa produktów bez względu na ich pochodzenie – brytyjskie, polskie, unijne czy amerykańskie. Prawo do stosowania uznanych już standardów potwierdza mandat negocjacyjny Komisji Europejskiej. Firmy popierają to podejście (…).

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI