Raport netB@nk
Na koniec I kwartału 2011 roku z bankowości internetowej aktywnie korzystało 9,3 miliona Polaków. Jeżeli tempo przyrostu klientów indywidualnych będzie utrzymywać się na podobnym poziomie jak w minionych kwartałach, na koniec września pokonana powinna zostać magiczna granica 10 milionów aktywnych osób - wynika z trzeciej edycji raportu netB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich i przedstawionego na konferencji prasowej w dniu 22 lipca.
W konferencji udział wzięli Prezes Związku, Krzysztof Pietraszkiewicz, Wiceprezes Jerzy Bańka oraz dr Marcin Idzik z TNS Pentor.
Raport netB@nk: Bankowość internetowa ma się dobrze!
Na koniec I kwartału 2011 roku z bankowości internetowej aktywnie korzystało 9,3 miliona Polaków. Jeżeli tempo przyrostu klientów indywidualnych będzie utrzymywać się na podobnym poziomie jak w minionych kwartałach, na koniec września pokonana powinna zostać magiczna granica 10 milionów aktywnych osób. Dynamicznie rośnie również wartość kwot rozliczanych przez klientów – w ciągu 12 miesięcy wzrosła o 20%. Banki podtrzymują strategię dokładnej analizy możliwości finansowych klientów stąd nadal obserwowany spadek liczby kart kredytowych. Coraz większą popularnością cieszą się za to karty bezstykowe.
Po pierwszych trzech miesiącach 2011 roku liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości internetowej wyniosła ponad 16,5 miliona osób. To o około 300 tysięcy więcej niż na koniec 2010 roku. Liczba klientów indywidualnych, którzy aktywnie korzystają z bankowości internetowej dynamicznie wzrasta od kilku lat. W I kwartale 2011 roku przybyło ich blisko 300 tysięcy, czyli prawie tyle osób ile zyskało dostęp do bankowości internetowej.
„Mimo że I kwartał zazwyczaj oznacza niewielkie spowolnienie w wydatkach konsumentów po okresie wzmożonych zakupów świątecznych w bankowości internetowej obserwujemy stałe wzrosty w najważniejszych kategoriach. Aktywnych użytkowników jest coraz więcej, obsługują oni też coraz większe kwoty. Jest to stała tendencja od kilku lat. Widać wyraźnie, że mimo zawirowań walutowych i gospodarczych, Polacy mają duże zaufanie do bankowości internetowej i cały czas przybywa nowych klientów, którzy się do niej przekonują.” – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Pengab: Poprawa sytuacji ekonomicznej banków
Indeks Pengab, którego wartość w ciągu ostatniego kwartału była stabilna, spadł do 28,3 proc. (o 2,2 pkt). Wynika to z istotnego spadku wskaźnika prognoz (z 38,2 do 32,5 proc.), którego nie zrównoważył wzrost wartości wskaźnika ocen bieżących (z 22,8 do 24,1 proc.). Po raz pierwszy od trzech miesięcy wzrosła wartość wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury – obecnie wynosi 42,8 p.p. i jest o 3,5 punktu wyższa niż w zeszłym miesiącu (wyrównaniu uległy wartości wskaźników ocen bieżących i prognoz).
Zdecydowana większość bankowców uważa, że wejście Polski do UE przyczyniło się poprawy jakości usług bankowych oraz do rozwoju technologii w bankach. Większość badanych podziela także opinię, że polska bankowość jest dobrą wizytówką dla naszej prezydencji w UE.
Praktycznie nie zmieniło się zainteresowanie klientów możliwością przewalutowania kredytu hipotecznego. Więcej klientów interesowało się tym tematem tylko w co dziesiątej badanej placówce.
Raport netB@nk i materiały z konferencji