Raport InfoDług: Polak potrafi… nie spłacać

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.40.a.150x1,3 miliona Polaków nie spłaca terminowo zobowiązań, najbardziej pogrążają nas szybkie pożyczki i karty kredytowe. Średnia wartość zaległego zobowiązania przekracza 6,6 tys. zł.

Najbezpieczniejsze – przynajmniej na razie – są zobowiązania hipoteczne. W tym segmencie rynku liczba złych kredytów nie rośnie i wynosi około 0,9 proc. Oznacza to, że problemy z regularną spłatą kredytów mieszkaniowych ma ok. 135 tys. rodzin. Według raportu InfoDług, publikowanego cyklicznie przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w lutym br. wyniosła 8,6 miliarda złotych. W ostatnim kwartale zaległości te wzrosły o blisko 0,5 mld zł.

Klienci podwyższonego ryzyka

to osoby, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni. Dotyczy to zobowiązań wynikających z niespłacanych kredytów, opłat leasingowych, a także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie. W grupie klientów podwyższonego ryzyka jest obecnie około 1,29 miliona osób.

Obserwujemy stały wzrost całościowej kwoty zaległości i liczby Polaków, którzy spóźniają się z regulowaniem swoich zobowiązań. Pozytywnym sygnałem jest to, że dynamicznie rośnie liczba raportów pobieranych przez banki oraz firmy świadczące usługi masowe, którzy weryfikują swoich nowych klientów i kontrahentów – mówi Mariusz Hildebrand, prezes InfoMonitora. – Od początku roku udostępniliśmy ponad 700 tysięcy raportów o przedsiębiorcach i konsumentach.

Zgodnie z danymi opublikowanymi rok wcześniej, w lutym 2008 r., zaległe płatności wynosiły 6,16 mld zł, wzrost rok do roku wyniósł więc 39 proc. Od publikacji pierwszej edycji raportu w sierpniu 2007 r., kiedy zaległość klientów wysokiego i podwyższonego ryzyka wynosiła 4,9 mld zł, kwota ta wzrosła o 3,69 mld (75 proc.). Najwyższy poziom zadłużenia, mierzony kwotą zaległości, notuje się w województwie śląskim. Jego mieszkańcy nie spłacają zobowiązań na łączną kwotę 1 894 mln zł, natomiast w województwie mazowieckim kwota zaległych zobowiązań osiągnęła 1 136 mln zł. Nadal najrzetelniej ze swoich zobowiązań wywiązują się mieszkańcy województwa podlaskiego – zaległe zobowiązania w tym województwie to 115 mln zł.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI