Raport infoDOK: Coraz mniej prób wyłudzeń w bankach!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

infodok.logo.250x

W I kwartale 2012 roku spadła nie tylko liczba prób wyłudzeń, ale również łączna kwota udaremnionych wyłudzeń. Ta pierwsza statystyka była najniższa w historii i wyniosła 1 422 sytuacji. Również wyraźnie niższe były kwoty, które próbowali uzyskać przestępcy. Tylko trzy próby przekraczały sumy powyżej 2 milionów złotych - wynika z najnowszej edycji raportu "infoDOK"

 

Pod względem poziomu łącznej kwoty prób wyłudzeń kredytów i liczby takich prób ten kwartał był wyjątkowo pozytywny. Odnotowano jedynie 1 422 próby wyłudzeń. To najmniejszy wynik w całej historii badania – o 11% pobite zostało dotychczasowe minimum, które wynosiło 1 605 prób. Oznacza to także spadek o 17% w stosunku do analogicznego okresu z 2010 roku. Co również warte podkreślenia jest to wynik aż o 41% niższy niż rekordowy pod tym względem III kwartał 2008 r.

Łączna kwota prób wyłudzeń wyniosła tylko 85,7 miliona zł. Po wynikach z ostatnich czterech kwartałów (średnia na poziomie 127,7 mln zł) widać znaczący spadek tej kwoty. Wpisuje się to także w widoczny, malejący trend w tym zakresie obserwowany od końca 2010 roku. Wynik 85,7 mln zł jest aż o 48% niższy od rekordu z IV kwartału 2010 r., kiedy to osiągnięto poziom 163,5 mln zł.

grzegorz.kondek.150xPierwszy kwartał był kolejnym potwierdzeniem, że System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest skuteczny. Kluczowy, osiągnięty efekt to spadek liczby prób wyłudzeń, który obserwujemy od wielu k. Miniony kwartał był pod tym względem rekordowo dobry. Mimo to cały czas będziemy przypominać i zachęcać do zastrzegania dokumentów, aby jeszcze bardziej uszczelnić system.

Grzegorz Kondek
Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

 

W dalszym ciągu zdarzają się próby wyłudzeń na bardzo wysokie kwoty, przekraczające kilka milionów złotych, jednak i pod tym względem I kwartał 2012 r, bardzo pozytywnie zaskakuje. Najwyższa zanotowana kwota osiągnęła poziom 2,3 mln zł (sytuacja z województwa małopolskiego). To znacznie mniej niż przed rokiem, kiedy to osiągnięto kwotę 9,0 mln zł (województwo łódzkie). W I kwartale tylko trzy próby osiągnęły lub przekroczyły poziom 2 mln złotych – w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich aż siedem.

System DZ chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Na koniec grudnia wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które w powszechnym obrocie służą do potwierdzania tożsamości wzrosła z 1 059 237 do 1 087 165 sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano zatem wzrost bazy o 27 928 dokumentów – podobne tempo wzrostu bazy utrzymuje się na podobnym poziomie w okresie ostatnich trzech lat (średnia z lat 2009-2011 to 26 279 szt.).

Kradzione dokumenty wykorzystywane są nie tylko do wyłudzania kredytów, ale także do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku. Dzięki temu ryzyko wyłudzenia naszych pieniędzy zostaje znacząco ograniczone, można też uniknąć wielu problemów związanych z wyjaśnieniem sprawy.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za I kwartał 2012 roku znajduje na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl.