Ranking programu Czyste Powietrze: gdzie najszybciej likwidują kopciuchy?

Ranking programu Czyste Powietrze: gdzie najszybciej likwidują kopciuchy?
Źródło: NFOŚiGW, PAS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W najnowszym rankingu programu Czyste Powietrze zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego - zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 roku została gmina Godów. Co więcej, badania pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów - w badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65% respondentów.

Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprezentował nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie Czyste Powietrze w 2477 gminach w Polsce.

Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty

Najnowsze dane obejmują III kwartał 2021 roku. Można je sprawdzić przez wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.

Czytaj także: Czyste Powietrze: w Credit Agricole złożysz wniosek o kredyt z dotacją w ramach programu

17 śląskich gmin na czele rankingu

Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721.

Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego.

Tradycyjnie już – również w tej (trzeciej) edycji – największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

‒ Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty.

Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu Czyste Powietrze – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Tam gdzie samorząd (…) zachęca (…) tam zainteresowanie mieszkańców Czystym Powietrzem jest wyraźnie większe

‒ Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa.

Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców Czystym Powietrzem jest wyraźnie większe – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj także: Czyste Powietrze: BOŚ uruchomił możliwość składania wniosków w programie

Zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców w kolejnych województwach

Na terenie województwa śląskiego już za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat.Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu Czyste Powietrze jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.

Na gminy z najlepszymi wynikami (…) czekają dodatkowe, finansowe bonusy

W kolejnej odsłonie uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku w województwach: mazowieckim, małopolskim i łódzkim. W tych województwach niestety gminy i ich mieszkańcy nie mają się czym pochwalić. Z Małopolski w pierwszej setce jest zaledwie 6 gmin, z Mazowsza – jedna. Żadna z gmin z woj. łódzkiego nie trafiła do pierwszej setki.

Czytaj także: FLBS 2021: Polski Ład i Europejski Zielony Ład – co niosą dla bankowości spółdzielczej?

‒ Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze czekają dodatkowe, finansowe bonusy.

Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.). Pula  środków na ten cel sięgnie 16 milionów złotych – przypomina Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ranking Czyste Powietrze, gminy
Źródło: NFOŚiGW, PAS

Opublikowany ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych.

Obejmuje aktywność gmin w trzecim kwartale bieżącego roku (od 1 lipca do 30 września 2021 r.) i powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.

Źródło: NFOŚiGW, Polski Alarm Smogowy