Ranking Potencjał Innowacyjności Regionów. Na czele cztery duże województwa

Ranking Potencjał Innowacyjności Regionów. Na czele cztery duże województwa
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według rankingu "Indeks Millennium 2018 - Potencjał Innowacyjności Regionów", w czołówce województw o największym potencjale innowacyjności utrzymują się niezmiennie cztery województwa: mazowieckie, małopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie. Zaskoczeniem jest awans mniejszych województw.

Największy wzrost innowacyjności osiągnęły województwa opolskie – awans aż o 3 pozycje oraz łódzkie - 2 pozycje w górę #IndeksMillennium #BankMillennium #innowacje @BankMillennium

Pierwsze dwa miejsca w rankingu „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów”, podobnie jak w trzech ubiegłych latach, zajęły województwa mazowieckie i małopolskie. Dalej zaskoczenie. Na podium znalazło się województwo pomorskie, które do tej pory zajmowało czwartą pozycję. Konsekwencją awansu pomorskiego był spadek województwa dolnośląskiego z trzeciego miejsca na kolejne.

Które województwa awansowały w rankingu?

– Awans pomorskiego to w głównej mierze efekt konsekwentnie rozwijanej aktywności naukowo-badawczej. Jest to widoczne we wzroście nakładów na badania i rozwój oraz zwiększeniu liczby pracowników zajmujących się badaniami, co przekłada się na większą liczbę uzyskanych patentów. W przypadku Mazowsza i Małopolski z dużymi aglomeracjami miejskimi (warszawską i krakowską), rozbudowaną bazą naukową i rozwiniętym biznesem, można mówić o uzyskaniu efektu synergii. Jest on widoczny w rozwoju innowacyjnych usług i przemysłu, m.in. w sektorze nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu w obszarze IT i działów zakupów oraz branżach motoryzacyjnej czy biotechnologicznej w obszarze badań i rozwoju. Warto dodać, że województwa z czołówki „Indeksu Millennium” są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów. Wspieranie rozwoju innowacyjności w mniej rozwiniętych regionach może być więc szansą na przyśpieszenie ich wzrostu gospodarczego poprzez napływ kapitału inwestycyjnego. – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium i jeden z autorów raportu.

Indeks Millennium 2018 – miejsca województw w rankingu

Indeks Millennium 2018 - miejsca województw w rankingu

Powiększający się dystans do lidera

W tegorocznym rankingu zaskakuje powiększający się dystans do lidera. O ile w latach poprzednich większość województw zmniejszała dystans do czołówki, to w tym roku aż 9 z nich oddaliło się od Mazowsza.

Dla przeciwwagi 6 regionów zmniejszyło dystans do województw na podium. Wśród nich pozytywnie zaskoczyły łódzkie, warmińsko-mazurskie, śląskie oraz opolskie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje woj. opolskie, które w porównaniu z ubiegłym rokiem awansowało aż o 3 pozycje i dołączyło do grupy województw o największej dynamice pozytywnych zmian. Województwo łódzkie poprawiło pozycję o 2 miejsca, wyraźnie zwiększając nakłady na działalność badawczo-rozwojową i poprawiając pozycję w kategorii uzyskanych patentów. Dodatkowo łódzkie awansowało również w kategorii „wartość dodana”, wracając na pozycję lidera (w ubiegłorocznej edycji 11. lokata).

– Wyróżniające się województwo opolskie systematycznie awansuje w kategorii „wydajność pracy”, poprawiając głównie wydajność w przemyśle. Dodatkowo, w tegorocznej edycji badania, osiągnęło lepsze wyniki pod względem wydatków na B+R oraz uzyskanych patentów. Jest to tyle ciekawy przypadek, że, o ile zostanie powielony w kolejnych latach, pokazuje, że nawet małe województwa, bez rozbudowanej infrastruktury akademickiej i przemysłowej mogą skutecznie nadrabiać dystans do czołówki – komentuje Grzegorz Maliszewski.

Indeks Millennium - porównanie wyników 2018/2017

Największe spadki w rankingu (o 2 pozycje) zanotowały województwa podkarpackie, podlaskie oraz zachodniopomorskie. Regiony te osiągnęły gorsze wyniki niż pozostałe województwa m.in. w kategoriach „nakłady na badania i rozwój”, „liczba uzyskanych patentów” oraz „wydajność pracy”.

Podobnie jak w ubiegłym roku, na ostatnich miejscach zestawienia znalazły się województwa świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. Niższa pozycja w rankingu jest pochodną relatywnie niskiego uprzemysłowienia oraz małego rozwoju sektora usług i infrastruktury edukacyjnej. Znajduje to odzwierciedlenie w słabej aktywności naukowo badawczej (małe nakłady na B+R i porównywalnie mała liczba patentów), co w konsekwencji prowadzi do niskiej wydajności i słabej stopy wartości dodanej generowanej przez lokalne firmy.

6 kryteriów innowacyjności

Opracowanie „Indeks Millennium 2018 – Potencjał Innowacyjności Regionów” autorstwa ekspertów Banku Millennium jest punktem wyjścia do stworzenia rozszerzonego raportu, który zostanie opublikowany jesienią tego roku. Zostaną w nim przeanalizowane czynniki, które wpływają na wyniki poszczególnych województw oraz wpływ potencjału innowacyjnego regionów na ich atrakcyjność inwestycyjną. W rozszerzonej edycji raportu znajdą się również komentarze ekspertów, którzy podzielą się „przepisem na innowacyjność”.

Indeks Millennium 2018 – 6 kryteriów innowacyjności

Indeks Millennium 2018 - 6 kryteriów innowacyjności

Metodologia: „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów” jest autorskim badaniem Banku Millennium przeprowadzanym corocznie od 2016 roku. Analiza wyników jest opracowywana z wykorzystaniem ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info. Składowe rankingu to 6 kryteriów największym stopniu warunkujących rozwój innowacyjnej gospodarki: wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukacja policealna, liczba pracujących w obszarze badań i rozwoju oraz liczba wydanych patentów. Wszystkie analizowane kryteria mają równą wagę, a województwa mogą zdobyć maksymalnie 100 punktów.

Źródło: Informacja prasowa Banku Millennium