Ranking najpopularniejszych miejscowości w górach
Polecamy jeszcze więcej ciekawych tekstów aleBank.pl na tematy: Turystyka / Rankingi |
Najpopularniejsze są w kolejności określonej liczbą noclegów: Zakopane, Krynica-Zdrój, Ustroń, Karpacz, Wisła, Solina, Bukowina Tatrzańska, Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój, Szczawnica.
Zobacz także: Ranking najpopularniejszych miejscowości nad morzem 2018 >>>
Góry cieszą się dużą popularnością wśród turystów, dlatego stanowią ciekawą alternatywę dla osób inwestujących na rynku nieruchomości pod wynajem. Rozważając lokatę kapitału na południu Polski należy przeanalizować którą miejscowość wybrać.
Dane GUS, dotyczące liczby noclegów udzielonych w obiektach turystycznych, wskazują, że Zakopane, Krynica-Zdrój i Ustroń są najpopularniejsze wśród turystów. W 2012 roku udzielono w każdej z nich około milion noclegów.
W pierwszej 10 najpopularniejszych miejscowości w polskich górach znajdują się zaledwie 3 z Sudetów, tj. Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój. Wynik ten należy jednak analizować z uwzględnieniem faktu, że Karpaty mają większą powierzchnię niż Sudety i lepiej rozwiniętą infrastrukturę narciarską.
Zobacz także: Ranking najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych w 2018 r. >>>
Należy pamiętać, że zainteresowanie turystów wypoczynkiem w konkretnej miejscowości jest powiązane z oferowaną infrastrukturą narciarską. Okazuje się bowiem, że ponad połowa rodzimych narciarzy wybiera polskie góry na aktywny zimowy wypoczynek.
Obok liczby noclegów innym ważnym wskaźnikiem oceny opłacalności inwestycji w rynek nieruchomości na wynajem jest obłożenie w obiektach turystycznych. Wśród dziesięciu najpopularniejszych górskich kurortów wskaźnik ten waha się między 23,5 % a 45,8 %, przy czym im jest wyższy tym większa „rywalizacja” między obiektami hotelowymi i inny obiektami noclegowymi działającymi w danej miejscowości.
Zobacz także: Ranking miejscowości najchętniej wybieranych przez zagranicznych turystów >>>
Najwyższe obłożnie w 2012 roku miały Krynica – Zdrój i Ustroń, powyżej 45 %, co oznacza że każde łóżko było statystycznie zajęte co drugi dzień. Najmniejsze obłożenie z kolei było w Karpaczu i Wiśle.
up