Ranking kont oszczędnościowych – październik 2012

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

oszczednosci.skarbonka.250xNiepewna sytuacja na rynku finansowym sprawia, że coraz więcej Polaków odkłada na "czarną godzinę" choćby niewielkie kwoty. Wielu z nich nie decyduje się na lokaty bankowe, ponieważ chce mieć stały dostęp do swoich pieniędzy. Pomocne w tej sytuacji są konta oszczędnościowe. Który bank ma w swojej ofercie najlepsze konto? Ranking Comperia.pl pomoże odpowiedzieć na to pytanie.

Z raportu przygotowanego przez bank BGŻOptima wynika, że na zachodzie Europy najpopularniejszą formą oszczędzania jest trzymanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych. W Polsce nadal najczęściej wybieramy lokaty bankowe, jednak korzystne oferty banków w zakresie kont oszczędnościowych sprawiają, że coraz więcej osób przekonuje się do tego typu produktów.

Konto oszczędnościowe ma jedną niewątpliwą przewagę nad lokatą – pieniądze tam zgromadzone są dostępne w każdej chwili i to bez utraty odsetek. Warto pamiętać, że ta dostępność jest nieco ograniczona wysokimi kosztami przelewów, jednak większość banków pozwala raz w miesiącu bezpłatnie przelać pieniądze z rachunku oszczędnościowego na dowolne konto.

Analitycy Comperia.pl sprawdzili, który bank obecnie oferuje najlepsze konto oszczędnościowe. Interesowało nas, gdzie klient najwięcej zarobi przy założeniach, przez rok utrzymuje średnie saldo na rachunku 5 tys. zł i raz w miesiącu wykonuje jeden internetowy przelew zewnętrzny.

121018.ranking.kont.oszczednosciowych.01.600x478

Najwięcej zarobisz w Millennium…

Pierwsze miejsce w rankingu zajął bank Millennium. Oprocentowanie rachunku Konto Oszczędnościowe – Nowe Środki wynosi 6,5 proc. i, przy przyjętych założeniach, po roku klient zarobi prawie 270 zł. Pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, niezależnie od sposobu, w jaki zostaje zlecony, kolejne kosztują 7,50 zł. Bank nie pobiera opłat za otwarcie i prowadzenie Konta Oszczędnościowego.

Promocyjna oferta przeznaczona jest dla klientów, którzy posiadają lub otworzą konto osobiste w banku. Oprocentowanie 6,5 proc. liczone jest od dnia, w którym nastąpi pierwszy wpływ nowych środków na Konto Oszczędnościowe i obowiązuje przez 3 miesiące. Promocja trwa od 28 września do 31 grudnia 2012 r.

… mimo że najwyższe oprocentowanie jest e Deutsche Banku

db Konto Oszczędnościowe 24h oprocentowane jest na bardzo wysokim poziomie 8,1 proc. w skali roku. Promocją objęte są środki zgromadzone na db Koncie Oszczędnościowym 24h w pakiecie z Kontem Osobistym dbNET, otwartym nie wcześniej niż 1 grudnia 2011 roku.

Mimo wysokiego oprocentowania, zysk z konta jest mniejszy niż w przypadku rachunku w banku Millennium, ponieważ każdy przelew zewnętrzny kosztuje 8 zł, co w skali roku daje 96 zł. W rezultacie, klient, który przez rok utrzyma średnie saldo 5 tys. zł, zarobi trochę ponad 242 zł.

Wielką zaletę db Konta Oszczędnościowego 24h jest dzienna kapitalizacja odsetek. Oznacza to, że wypracowane odsetki codziennie przelewane są na rachunek klienta, zwiększając tym samym kwotę podlegającą oprocentowaniu.

Dobra oferta również w BGŻOptima

Czołówkę zamyka bank BGŻOptima. Oprocentowanie Konta Indywidualnego wynosi 5,8 proc. w skali roku, co oznacza zysk na poziomie 240 zł.   Żeby skorzystać z promocji nie trzeba mieć konta osobistego w banku. Zaletami Konta Indywidualnego są również brak opłat za wszystkie przelewy na dowolne rachunki, brak minimalnej i maksymalnej kwoty podlegającej oprocentowaniu oraz możliwość założenia konta w całości przez Internet.

Oferty banków z czołówki rankingu w niczym nie odbiegają od najlepszych propozycji w zakresie lokat bankowych. Biorąc pod uwagę łatwy dostęp do pieniędzy, może warto rozważyć wybór konta oszczędnościowego, zamiast tradycyjnego depozytu?

Marta Ośko
analityk porównywarki finansowej
Comperia.pl