Rafał Sura z RPP: będą kolejne podwyżki stóp procentowych

Rafał Sura z RPP: będą kolejne podwyżki stóp procentowych
Rafal Sura Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Im bardziej luźna jest polityka fiskalna rządu w warunkach wysokiej inflacji, tym bardziej zdecydowana musi być reakcja władz monetarnych, więc podwyżki stóp procentowych się nie zakończyły - powiedział portalowi WNP członek Rady Polityki Pieniężnej Rafał Sura. Dodał, że inflacja w 2022 i 2023 r. będzie dalece odbiegać od celu.

„Przy czym wspomniane tarcze (antyinflacyjne – przyp. red.) tylko chwilowo łagodzą inflację, a w perspektywie 2023 i 2024 roku będą utrudniać nam sprowadzenie inflacji do celu, gdyż wówczas, po ich wygaśnięciu, możemy obserwować tak zwany efekt sprężyny. Podstawowy kanon z polityki pieniężnej brzmi: im bardziej luźna polityka fiskalna rządu w warunkach wysokiej inflacji, tym bardziej zdecydowana musi być reakcja władz monetarnych. Stąd nasze, tak zdecydowane podwyżki stóp, które się nie zakończyły, jak chcieliby co niektórzy sugerować” – powiedział cytowany przez WNP Sura.

Czytaj także: Ludwik Kotecki z RPP: kwietniowa podwyżka stóp procentowych nie jest ostatnią w tym cyklu >>>

Osobiście uważam, że stopy będziemy podnosić w skali i tempie adekwatnym do napływających danych makroekonomicznych.

„Zaś celem zaostrzania polityki pieniężnej pozostaje niezmiennie sprowadzenie inflacji w granice celu, to jest poniżej 3,5 procent, tak szybko, jak będzie to możliwe” – dodał.

Będą ułatwienia w korzystaniu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że w związku z podwyżkami stóp procentowych rząd wraz z KNF i NBP wpracuje m.in. nad ułatwieniem korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Czytaj także: Będzie łatwiej o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? Rząd pracuje nad ułatwieniami >>>

Sura zaznaczył w rozmowie z WNP, że w marcu inflacja przekroczyła psychologiczną granicę 10 proc., a wszystkie dostępne dane utwierdzają RPP w przekonaniu, że scenariusz sprowadzania inflacji do celu w średnim okresie jest mało prawdopodobny.

„Inflacja, między innymi poprzez wojnę na Ukrainie i procesy zapoczątkowane podczas pandemii, w bieżącym i przyszłym roku będzie dalece odbiegać od celu inflacyjnego NBP. (…) Dostępne nam prognozy inflacji wskazują, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika cen będzie przekraczać 10 proc. w ujęciu rok do roku, a więc powyżej projekcji marcowej” – dodał.

Czytaj także: RPP: stopy procentowe w górę o 100 pb; mało kto spodziewał się aż takiej skali podwyżki >>>

RPP od października siedmiokrotnie podwyższyła stopy procentowe – referencyjną łącznie o 440 pb do 4,50 proc. – to najwyższy poziom stóp od grudnia 2012 r. W samym kwietniu podwyżka wyniosła 100 pb.

Źródło: PAP BIZNES