Rafał Sura z NBP: być może nie będzie trzeba dalej podnosić stóp procentowych

Rafał Sura z NBP: być może nie będzie trzeba dalej podnosić stóp procentowych
Rafal Sura Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Być może nie będzie trzeba dalej podnosić stóp procentowych, powiedział w Radiu PiK członek zarządu Narodowy Bank Polski Rafał Sura. Nie jest jednak powiedziane, że w zależności od wyników listopadowej projekcji inflacji cykl nie będzie kontynuowany, dodał.

„Polski bank centralny od października ubiegłego roku rozpoczął cykl podwyżek. One były bardzo znaczące. Zatrzymaliśmy się póki co na poziomie, który teraz obserwujemy (6,75 proc. – przyp. red.) i nie jest powiedziane, że jeśli w listopadzie bank centralny przedstawi projekcję inflacji i wzrostu PKB, to nie będzie kontynuowany cykl podwyżek. Póki co widzimy słabnącą, a nawet ujemną dynamikę kredytów w gospodarce. A więc działania, które założyliśmy jako bank centralny, przynoszą efekty. Nie ma w tej chwili popytu na kredyt, spada zdolność kredytowa, przedsiębiorcy i konsumenci, którzy mają zaciągnięte kredyty, większą część dochodów muszą przeznaczać na ich obsługę. Zdolność innych podmiotów do zaciągania nowych kredytów też spadła. Z punktu widzenia polityki pieniężnej cel został osiągnięty i należy się przyjrzeć, jak w przyszłych miesiącach te procesy się kształtować” – powiedział Sura w materiale zamieszczonym 18 października.

Czytaj także: Henryk Wnorowski z RPP: liczymy na to, że szczyt inflacji jest całkiem niedaleko >>>

„Równolegle obserwujemy, że inne banki centralne na świecie zacieśniają politykę pieniężną, w z związku z tym będziemy obserwować w skali światowej chłodzenie gospodarek. To wszystko powinno sprzyjać niższej akcji kredytowej, więc inflacja powinna słabnąć, a jak inflacja będzie słabnąć, to w przyszłości bank centralny być może nie będzie musiał sięgać do narzędzia jakim jest podnoszenie stóp procentowych” – dodał.

Inflacja w najbliższych miesiącach na wysokim poziomie

Według Sury, w najbliższych miesiącach należy się spodziewać inflacji na wysokim poziomie, z możliwością dalszych niewielkich jej wzrostów.

W pierwszym i drugim kwartale przyszłego roku Sura oczekuje wyhamowania CPI, przy założeniu, że rząd przedłuży obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej.

Czytaj także: Rafał Sura z RPP do zarządu NBP >>>

Sura od 28 lipca jest członkiem zarządu NBP. Wcześniej przez 5,5 roku był członkiem Rady Polityki Pieniężnej, z zasiadania w której w lipcu złożył rezygnację – przed upływem pełnej 6-letniej kadencji.

8 sierpnia ukazało się postanowienie prezydenta RP z dnia 31 maja o powołaniu Rafała Sury na sędziego NSA. Z powodu braku złożenia ślubowania przed prezydentem, co jest wymagane przez prawo, żeby objąć stanowisko, Sura nie został sędzią NSA. 

Źródło: PAP BIZNES