Rada Konsultacyjna Sektora Bankowości Spółdzielczej o przepisach dotyczących ustanawiania zabezpieczeń na majątku rolnika
W posiedzeniu Rady Konsultacyjnej wzięli udział przedstawiciele banków zrzeszających, systemów ochrony instytucjonalnej oraz Związku Banków Polskich i Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.
Podczas Rady Konsultacyjnej podsumowano dotychczasowe, liczne działania KZBS i ZBP w zakresie pilnej konieczności przywrócenia stanu prawnego sprzed wejścia w życie Ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego.
Wielokrotne interwencje izb gospodarczych w tej sprawie były podejmowane wobec szerokiego grona osób i instytucji państwowych, w tym m.in. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwie Sprawiedliwości, Senackiej Komisji Ustawodawczej oraz UKNF.
Podkreślono również współpracę w tej kwestii z samorządem rolniczym, w tym z Krajową Radą Izb Rolniczych oraz regionalnymi izbami rolniczymi.
Czytaj także: Rolnicy zaniepokojeni przepisami, które mają ich chronić, a w rzeczywistości odcinają od finansowania
Kredytowanie rolników pod znakiem zapytania
W swoich wystąpieniach KZBS i ZBP, podkreślały, że zaistniała obecnie sytuacja grozi drastycznym ograniczeniem lub wręcz wstrzymaniem kredytowania rolników, koniecznością dotworzenia rezerw po stronie banków posiadających już ekspozycje kredytowe w omawianym obszarze, z uwagi na konieczność wyłączenia ustanowionych już zabezpieczeń, a także brakiem możliwości dalszego rozwoju systemu gwarancyjnego i poręczeń dla sektora rolnego oraz ryzykiem wstrzymania udzielania dotychczas funkcjonujących instrumentów gwarancyjnych.
Ustalono, że wspólne działania obu izb gospodarczych będą nieustannie podejmowane, w tym podczas planowanego w najbliższych dniach spotkania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jednocześnie poinformowano o podejmowanych działaniach wobec organizacji rolniczych i zaakceptowaniu przez senacką Komisję Ustawodawczą propozycji zmian w KPC.
Czytaj także: Dlaczego rolnicy zaciągają coraz mniej kredytów?
Ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych
Kolejnym tematem posiedzenia było omówienie wniosków ze spotkania z kierownictwem UKNF, które odbyło się 30 grudnia ub.r. pod przewodnictwem KZBS i dotyczyło kierunkowych propozycji zmian otoczenia regulacyjnego sektora, w tym przede wszystkim zmian do Ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających.
Członkowie Rady podsumowali przedyskutowane na spotkaniu z UKNF propozycje zmian, wypracowane przez grupę roboczą działającą przy KZBS, a także omówili dalsze działania w tym zakresie.
W ramach planu działań Rady Konsultacyjnej i kwestii, którymi Rada będzie się zajmowała w najbliższym czasie, wskazano m.in. na czynniki ESG w sektorze bankowości spółdzielczej, technologie i cyberbezpieczeństwo, systemy wymiany informacji dla bezpiecznego i efektywnego prowadzenia biznesu, jak również wnioski wypływające z pandemii w zakresie bankowości elektronicznej i obsługi klientów.
Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji aleBank.pl