Rada ds. Zielonej Transformacji: forum przedsiębiorców nt. Europejskiego Zielonego Ładu
Rok 2020 będzie kluczowy dla uzgodnienia wspólnych zasad realizacji Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ).
Już w marcu br. ogłoszone zostały przez Komisję Europejską ważne projekty regulacji tj. nowe prawo klimatyczne, ale również strategia przemysłowa UE oraz Plan Działań na Rzecz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, a w III kwartale br. planowana jest publikacja odnowionej strategii zrównoważonego finansowania.
Są to dokumenty, które w bezpośredni lub pośredni sposób będą miały wpływ na decyzje biznesowe i inwestycyjne polskiego biznesu.
Konfederacja Lewiatan będzie brała aktywny udział w konsultowaniu tych strategii oraz kreowaniu ostatecznego kształtu poszczególnych rozwiązań i regulacji na poziomie UE oraz Polski.
Europejski Zielony Ład z nowym harmonogramem
Szef resortu klimatu Michał Kurtyka powiedział, że mimo kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa, nie należy spodziewać się większych zmian w Europejskim Zielonym Ładzie. Co najwyżej zostanie nieco zmieniony jego harmonogram.
– Polska od dawna zabiega, żeby zielona transformacja była sprawiedliwa, a państwa mogły liczyć na wsparcie w finansowaniu różnych inwestycji.
Apelujemy o solidarność i sprawiedliwość. Nie chcemy, aby ktokolwiek pozostał sam w przeprowadzaniu transformacji klimatycznej – dodał minister Michał Kurtyka.
Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>
Zielony Ład nowym impulsem rozwojowym
‒ Popieramy zaproponowaną przez Komisję Europejską koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu, która ma na celu bardziej efektywne wykorzystywanie zasobów i stopniowe przejście na niskoemisyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Nowoczesne technologie, które są integralną częścią Zielonego Ładu, mogą stać się dodatkowym impulsem rozwojowym, zwłaszcza teraz w obliczu potężnego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.
Dzięki ambitnej polityce klimatycznej możemy nie tylko ratować nasze środowisko, ale także wspomóc gospodarki w wychodzeniu z zapaści – powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Czytaj także: Czy Zielony Ład ma szansę realizacji w dobie koronawirusa?
Polskie „zielone” priorytety
‒ Powołaliśmy Radę ds. Zielonej Transformacji, aby aktywnie uczestniczyć w dyskusji nad ostatecznym kształtem rozwiązań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i reprezentować naszych członków na forum krajowym i unijnym – podkreśliła Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.
Czytaj także: Komisja Europejska narzuca klimatyczną agendę. Szansa czy zagrożenie dla Polski?
Celem nowo powołanej Rady, która składa się z członków Konfederacji Lewiatan, będzie opiniowanie i konsultowanie regulacji oraz strategii wchodzących w skład EZŁ, w tym przygotowywanie ekspertyzy merytorycznej, wypracowywanie stanowisk, opinii do regulacji i strategii czy aktywna współpraca z administracją publiczną nad ostatecznym kształtem proponowanych rozwiązań.