Quercus TFI: akcje banków będą ciekawą inwestycją w 2023 roku

Quercus TFI: akcje banków będą ciekawą inwestycją w 2023 roku
Fot. stock.adobe.com/agcreativelab
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki będą ciekawą inwestycją w 2023 roku, kiedy polityczne pomysły zostaną już przetrawione przez rynek, uważa prezes Quercus TFI Sebastian Buczek.

„Sektor bankowy przeżywa ostatnio trudniejszy okres. W tym roku bankom zaszkodziły decyzje polityczne, takie jak wakacje kredytowe, które sprawią, że za III kwartał pokażą solidne straty” – powiedział Buczek podczas telekonferencji.

Czytaj także: NBP: zysk netto sektora bankowego niższy rdr przez wakacje kredytowe >>>

Jego zdaniem okres przedwyborczy może sprzyjać kolejnym pomysłom politycznym, które „mogą powodować destabilizację sektora, który był uznawany za jeden z najstabilniejszych w UE”.

Coraz niższe wyceny akcji banków

Zwrócił uwagę na coraz niższe wyceny akcji banków – obecnie wskaźnik C/WK kształtuje się na poziomie 0,75. Przypomniał jednak, że podczas poprzednich okresów bessy wyceny spadały jeszcze niżej – C/WK wynosił wówczas 0,5-0,6.

Niskie wyceny i spodziewane zmniejszenie ryzyka politycznego jego zdaniem sprawią, że akcje banków mogą być w przyszłym roku atrakcyjną propozycją inwestycyjną. Podkreślił jednak, że sytuacja banków jest zróżnicowana.

„Np. w przypadku Banku Handlowego liczymy na dwucyfrową stopę dywidendy, trzeba jednak pamiętać, że jest to bank, który nie ma dużej ekspozycji ani na kredyty frankowe, ani na wakacje kredytowe” – powiedział, dodając, że z drugiej strony Bank Millennium jest w trakcie programu naprawczego.  

Quercus TFI to pierwsze w Polsce publiczne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego oferta skierowana jest do zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów. Towarzystwo zostało założone w sierpniu 2007 r. W marcu 2011 r. Quercus TFI zadebiutował na rynku głównym warszawskiej giełdy.

Źródło: ISBnews