Qlik wprowadza Qlik Sense Enterprise 2.0

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

cyberprzestrzen.02.250xZastosowanie pokrywa samoobsługową wizualizację danych, raportowanie i tworzenie dashboardów, po szyte na miarę analizy, z możliwością osadzania na witrynach sieci web.

Warszawa 28 kwietnia 2015 – Qlik, lider w obszarze analizy i wizualizacji danych zaprezentował Qlik Sense Enterprise 2.0, najnowszą wersję nowoczesnej platformy business intelligence (BI), która będzie dostępna od czerwca 2015. Wykorzystanie Qlik Sense Enterprise jest szerokie: od samoobsługowej wizualizacji danych, poprzez raportowanie i tworzenie dashboardów, po szyte na miarę analizy z możliwością osadzania na stronach www – wszystko oparte na opatentowanym silniku asocjacyjnym QIX. Na globalnym spotkaniu partnerów, firma Qlik zaprezentowała funkcjonalności w zakresie samodzielnego przygotowywania danych, zintegrowanego raportowania i nowych możliwości wizualizacyjnych.

„Qlik Sense ma potencjał zwiększenia wykorzystania analizy biznesowej  w naszej firmie” powiedział Vincent Cadoret, CIO z Omnicom Media Group France. “Qlik Sense rozszerza możliwość współtworzenia analiz z użytkownikiem końcowym, dzięki większej liczbie samoobsługowych funkcji i tworzenia narracji, przy zachowaniu mocy silnika asocjacyjnego oraz możliwości wykorzystania aplikacji już stworzonych w QlikView. Funkcje narracyjne pomagają prowadzić przez morze danych bez obawy zagubienia się w nich. Przykładowo, jesteśmy zainteresowani wykorzystaniem narracji podczas regularnych spotkań z klientami, na których przedstawiamy wnioski i trendy z rynku medialnego”.

Pierwsze i jedyne w pełni skalowalne rozwiązanie BI dla nowoczesnych przedsiębiorstw, podejmujących decyzje w oparciu o dane
Qlik Sense jest łatwo skalowalny by odpowiadać na potrzeby rozwijających się biznesów, przy zachowaniu zaufania, bezpieczeństwa i kontroli nad danymi. Qlik Sense został od początku tak zaprojektowany by dostarczać atrakcyjne wizualizacje i być prostym w użyciu przez każdego. Został wyposażony w funkcjonalności mobilne i pracy wspólnej dla grup i zespołów, a także nadzoru i bezpieczeństwa danych na poziomie organizacji.

Obecnie dostępne narzędzia do wizualizacji są proste w użyciu dla użytkowników Excela, ale nie są skalowalne. Są pozbawione możliwości nadzoru i bezpieczeństwa danych, a także obsługi na poziomie przedsiębiorstwa. Dzięki unikalnej platformie Qlik przynosi kompletnie inną perspektywę na rynek BI, dostarczając każdemu odpowiedzi nie tylko “co się wydarzyło?”, ale także “dlaczego?”, jak również dostarcza możliwe scenariusze “tego, co może się wydarzyć”.

“Qlik Sense łączy produktywność samoobsługowych rozwiązań do wizualizacji i odkrywania danych z bezpieczeństwem, skalowalnością oraz funkcjami kontrolnymi rozwiązań BI klasy enterprise” powiedział Anthony Deighton, CTO z Qlik. “Wykorzystanie najlepszych rozwiązań z obu rodzajów systemów pozwala łączyć szybkie i interaktywne rozwiązania analityczne z wysoce-skalowalnymi środowiskami BI”

Współpraca kluczem do powszechnego wykorzystywania

By osiągnąć jak najwięcej korzyści z inwestycji, użytkownicy muszą mieć możliwość łatwego dzielenia się analizami. Dzięki niedawnej akwizycji NPrinting, użytkownicy mogą eksportować analizy do plików PDF czy programu PowerPoint, tym samym tworzyć raporty i dzielić się odkryciami za jednym naciśnięciem myszki.

Samodzielne przygotowywanie danych skraca czas na uzyskanie odkryć

Qlik Sense pozwala użytkownikom na pobieranie danych z wielu źródeł w wielu formatach oraz automatycznie łączy dane, tym samym odkrywając ukryte relacje pomiędzy nimi. Smart Data Load jest nową funkcją wizualnego profilowania danych, ułatwiającą zebranie informacji w organizacji w jedną aplikację, dzięki interaktywnemu interfejsowi. Ten edytor przyspiesza wykonanie najczęstszych zadań dzięki podejściu click-and-go które nie wymaga znajomości skryptów. Natomiast zaawansowani użytkownicy cały czas mogą wykorzystywać skrypty w przypadku bardziej skomplikowanych zastosowań.

Rozszerzenia stworzone z myślą by tworzenie wizualizacji i eksloracja danych były bardziej intuicyjne

Wśród nowych funkcjonalności znajdziemy usprawnioną auto-sugestię oraz klasyfikowanie w Smart Search, usprawnione funkcjonalności w zakresie map, obiektów KPI oraz tabel przestawnych. Nowa inteligentna reprezentacja danych w postaci wykresów punktowych pozwala na analizę miliardów rekordów przy zachowaniu schematów zależności i znaczenia danych.

Dzielenie się danymi oraz “Data-as-a-Service” w chmurze
Dzięki Qlik DataMarket użytkownicy uzyskują dostęp do bogatej biblioteki zewnętrznych danych bezpośrednio z poziomu Qlik Sense. W ten sposób użytkownicy mogą dostosowywać oraz porównywać swoje wewnętrzne dane z zewnętrznymi by uzyskać szerszy kontekst. Natomiast Qlik Cloud, pozwala użytkownikom na dzielenie się swoimi aplikacjami stworzonymi w Qlik Sense z pięcioma osobami za darmo bez konieczności pobierania przez nich Qlik Sense.

Qlik Sense Enterprise jest częścią portfolio Qlik dotyczącego analiz wizualnych, w skład których wchodzą:

  • Platforma Analityczna Qlik: zaprojektowana dla deweloperów tworzących wszelkie aplikacje oparte na danych. Partnerzy OEM oraz deweloperzy mogą tworzyć aplikacje korzystając z potężnego silnika asocjacyjnego QIX in-memory, w tym z pełnej funkcjonalności interfejsów API, m. in. do osadzania efektów swojej pracy w sieci web. Dzięki tej platformie nie są oni ograniczeni do ram dostarczanych przez producenta i mogą tworzyć cokolwiek zaplanują,
  • Qlik Sense Desktop: Pełna, darmowa wersja aplikacji, która dostarcza mechanizm “przeciągnij i upuść” by wizualizować i eksplorować dane, a także tworzyć narracje. Początkujący użytkownicy mogą rozpocząć pracę po prostu przeciągając plik z Excela bezpośrednio do Qlik Sense. Qlik Sense Desktop jest bezpłatny w zakresie prywatnego i biznesowego wykorzystania, bez limitów w zakresie liczby aplikacji, które zostaną stworzone. Nie ma również restrykcji w zakresie dzielenia się plikami.
  • Qlik Sense Enterprise: zastosowanie Qlik Sense Enterprise pokrywa wszystkie potrzeby biznesowe – od raportowania i samodzielnej wizualizacji do kierowanych analiz z możliwością osadzania na stronach www. Qlik Sense Enterprise został zaprojektowany by służyć bezwarunkowo wszystkim: użytkownicy biznesowi otrzymają intuicyjne doświadczenia, deweloperzy możliwość dowolnego tworzenia aplikacji, a działy IT scentralizowaną kontrolę i nadzór na danymi.
  • Qlik Cloud: Qlik kontynuuje rozszerzanie oferty w zakresie chmury: Qlik Sense Cloud umożliwia bezpłatne dzielenie się aplikacjami analitycznymi między pięcioma osobami. Dodano również możliwość publicznego dzielenia się wykresami dzięki Qlik Sense Charts, a Qlik DataMarket pozwala na łatwy dostęp do zewnętrznych źródeł danych.

Robert Czerwenka
Junior PR Consultant

Źródło: Qlik