PZU: kolekcja orderów dla Muzeum Wojska Polskiego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pzu.01.150x150Od 14 maja br., zwiedzający Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie będą mogli podziwiać ordery z kolekcji Jana Henryka Dąbrowskiego. Kilkanaście orderów z XVIII i XIX wieku dołączyło do eksponatów w Sali Archeologicznej poświęconej Konstytucji 3-go Maja.

Wśród nich znajdzie się m.in. Order Orła Białego, odmiana z roku 1713, najstarsze i najwyższe rangą odznaczenie Rzeczypospolitej. Zbiór orderów jest darem Fundacji PZU dla Muzeum Wojska Polskiego.

Zakup orderów z kolekcji Jana Henryka Dąbrowskiego jest wyrazem troski Fundacji PZU o ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego. Cieszymy się, że tak wspaniałą kolekcję będą mogli teraz podziwiać wszyscy Polacy” – mówi Bogdan Benczak, prezes Fundacji PZU.

Kolekcja Jana Henryka Dąbrowskiego to cenny zbiór, który związany jest z bardzo ważnymi wydarzeniami z historii Polski” – podkreśla prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. „Chcielibyśmy podziękować Fundacji PZU za przekazanie tej kolekcji Muzeum Wojska Polskiego” – dodaje.

Źródło: PIU