PwC: połowa przedsiębiorców zetknęła się z nadużyciami. Kto i jak okrada firmy?

PwC: połowa przedsiębiorców zetknęła się z nadużyciami. Kto i jak okrada firmy?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Połowa polskich przedsiębiorców przyznaje, że w ciągu ostatnich 2 lat doświadczyło nadużyć w swojej organizacji, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu z 2016 r., wynika z badania przestępczości gospodarczej w Polsce, po raz 8. przeprowadzonego przez PwC.

#PwC: liczba nadużyć doświadczanych przez polskich przedsiębiorców wzrosła o 14 proc. #firmy #przedsiębiorcy @PwCPolska

„Najczęściej dochodzi do kradzieży majątku przedsiębiorstwa (47%), nieetycznego prowadzenia biznesu i konfliktu interesów (43%) oraz nadużyć podatkowych i transakcyjnych (40%). Wysoko na liście nadużyć znajduje się również cyberprzestępczość (33%). Dodatkowo, 17% respondentów zetknęło się z prośbą o łapówkę, a 18% jest zdania, że straciło kontrakt na rzecz konkurenta, który wręczył łapówkę” – czytamy w komunikacie.

W wyniku wykrytych oszustw i nieprawidłowości co drugie przedsiębiorstwo w Polsce w ostatnich 24 miesiącach straciło ponad 400 tys. zł, podano także.

Firmy zmagają się z poważnymi przestępstwami

„Wielkość strat ponoszonych przez przedsiębiorców wskazuje, że firmy nie zmagają się z drobnymi kradzieżami biurowymi, ale poważnymi przestępstwami. Warto wskazać, że co czwarty przedsiębiorca stracił w wyniku nadużyć ponad 4 mln zł. W dzisiejszej, wysoce konkurencyjnej gospodarce takie kwoty mogą być decydujące w wyścigu o zdobywanie nowych rynków czy klientów. Zamiast je tracić, lepiej zastanowić się jak je zainwestować” – powiedział menedżer w zespole usług śledczych Piotr Szymankiewicz, cytowany w komunikacie.

Za 55% nadużyć odpowiadały osoby z wewnątrz firmy, z czego 54% było efektem działań przedstawicieli kadry kierowniczej. Na uwagę zasługuje rosnąca rola sygnalistów – w tegorocznym badaniu aż 45% oszustw w polskich przedsiębiorstwach udało się wykryć dzięki sygnalistom (w 2016 r. wskaźnik ten był na poziomie zaledwie 9%), wynika z raportu PwC.

Nowe technologie pomocne w wykrywaniu nieprawidłowości

„Eksperci PwC podkreślają, że nowe technologie są coraz częściej obecne w obszarze wykrywania nieprawidłowości. 52% polskich przedsiębiorców już teraz wykorzystuje technologię jako narzędzie do monitorowania nadużyć związanych z cyberatakami (72% na świecie), a 75% dostrzega możliwość wykorzystania technologii do monitorowania organizacji w czasie rzeczywistym pod kątem zwalczania oszustw i przestępczości gospodarczej” – podsumowano w komunikacie.

Raport został przygotowany na podstawie analizy danych z badania, w którym wzięło udział 7228 respondentów, przede wszystkim kadry kierowniczej, ze 123 krajów, reprezentujących ponad 20 branż i sektorów.

Źródło: ISBnews