PwC: na GPW odnotowano 8 IPO, w Europie – 86 w I kw. 2021 r.

PwC: na GPW odnotowano 8 IPO, w Europie – 86 w I kw. 2021 r.
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odnotowano 8 IPO w I kw. 2021 r. wobec 3 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w tym okresie (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła 1,8 mld zł, z czego 1,7 mld zł (371,8 mln euro) przypadło na IPO producenta gier mobilnych Huuuge Games. Był to drugi po Allegro.eu największy debiut na polskiej giełdzie od 2018 roku. Dzięki ofercie o wartości 1,7 mld zł, debiut Huuuge Games znalazł się w gronie 15 największych IPO w Europie w I kw. 2021 roku, wynika z raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Drugim debiutem odnotowanym na rynku głównym było IPO spółki z sektora e-commerce Answear.com, która pozyskała 80,5 mln zł (17,9 mln euro). W I kw. 2021 r. odnotowano również dwa przejścia z NewConnect na rynek główny warszawskiej giełdy, podkreślono.

Na NewConnect dominują spółki z branży technologicznej

Na alternatywnym rynku NewConnect niezmiennie dominują spółki z branży technologicznej. Wśród sześciu debiutantów największą ofertę uplasowała spółka Genomtec – wartość oferty wyniosła 8 mln zł (1,8 mln euro). Zaraz po niej uplasowały się spółki z sektora gier: United Label, Simteract, Incuvo oraz Kool2Play, wymieniono.

Czytaj także: Co przesądziło 30 lat temu o udanym przywróceniu do życia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie?

Aktywność na warszawskim parkiecie w ostatnich kwartałach oraz zapowiadane na rok 2021 r. debiuty wskazują, że urodzinowy rok GPW może okazać się jednocześnie czasem powrotu do czołówki europejskich parkietów.

„Ostatnie pół roku to dla polskiego rynku kapitałowego nie tylko okres trzech 'naj’ (największe IPO na warszawskiej giełdzie – Allegro; największe IPO spółki gamingowej – Huuuge Games; największy debiut polskiego biznesu – InPost na giełdzie w Amsterdamie), ale również napływ kolejnych emitentów na NewConnect i rynek regulowany oraz zapowiedzi kolejnych transakcji – lokalnych i międzynarodowych” – powiedział dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol, cytowany w komunikacie.

Łączna wartość IPO w Europie w I kw. wyniosła 22,6 mld euro

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie w I kw. 2021 roku wyniosła 22,6 mld euro i nie tylko znacząco wzrosła w porównaniu do 1,2 mld euro analogicznego okresu poprzedniego roku, ale przekroczyła łączną wartość ofert przeprowadzonych w całym 2020 r. (20,3 mld euro). Na europejskich parkietach zadebiutowało 86 spółek (wobec 16 w I kwartale 2020 roku).

W 6 przypadkach wartość IPO przekroczyła barierę 1 mld euro

W sześciu przypadkach wartość IPO przekroczyła barierę 1 mld euro, a największą transakcję w Europie (i trzecią w ujęciu globalnym) w I kwartale 2021 r. przeprowadziła spółka InPost, polski operator paczkomatów, który zadebiutował na giełdzie w Amsterdamie z ofertą o wartości 3,2 mld euro. W trójce największych transakcji w Europie znalazły się również dwie niemieckie spółki Vantage Towers oraz AUTO1 Group, które przeprowadził IPO o odpowiednio 2 mld euro oraz 1,8 mld euro, wynika także z materiału.

Liderem rynku pod względem aktywności IPO pozostaje giełda w Londynie

Niekwestionowanym liderem rynku pod względem aktywności IPO pozostaje giełda w Londynie (21 debiutów o łącznej wartości 8,4 mld euro) wyprzedzając Euronext Amsterdam (4 IPO o łącznej wartości 4,7 mld euro).

„Pierwszy kwartał 2021 r. okazał się najbardziej aktywnym początkiem roku od 2000 r. jeśli chodzi o łączną wartość IPO. Na powrót pozytywnych nastrojów miały wpływ lepsze od prognozowanych dane makroekonomiczne i powrót zaufania inwestorów w końcówce 2020 r., wspierane dodatkowo przez rządowe programy wsparcia w Europie i uruchomioną na masową skalę akcję szczepień. Dostrzegamy na rynku wiele sygnałów wskazujących na prawdopodobną kontynuację tego trendu w roku 2021 r. Jednocześnie ciągle aktualne pozostają pytania i wątpliwości dotyczące tempa gospodarczej odbudowy i trwałości odnotowanej w pierwszym kwartale 2021 r. wysokiej aktywności na rynku IPO. Stąd też w kolejnych kwartałach spodziewamy się zwiększonej ostrożności i selektywności ze strony inwestorów oraz wnikliwej analizy jakości equity story i ogólnego przygotowania emitentów do funkcjonowania na publicznym rynku” – podsumował partner w PwC, lider zespołu ds. rynków kapitałowych Tomasz Konieczny.

Źródło: ISBnews