Publikacja stopy bezrobocia pod choinkę – 13,2% zgodnie z przewidywaniami

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

durlej.agnieszka.02.250x302Najważniejszym i w zasadzie jedyną ważną informacją dla rynków w ubiegłym tygodniu była decyzja FOMC, ograniczająca program skupu aktywów o kwotę 10 miliardów dolarów miesięcznie. Dotychczas Rezerwa Federalna skupowała 85 miliardów dolarów aktywów miesięcznie - obniżenie tej sumy będzie rozdzielone pomiędzy obligacje skarbowe i papiery wartościowe zabezpieczone na kredytach hipotecznych. Reakcja inwestorów była pozytywna.

Rynki akcji w USA wzrosły do rekordowych poziomów i umocniły dolara. Inwestorzy byli przygotowani na niewielkie ograniczenie QE i mieli na uwadze zmianę wyceny dolara, ale tez przede wszystkim ucieszył ich komentarz FED-u, ze gospodarka jest na tyle silna, by możliwe było ograniczenie stymulacji monetarnej.

W strefie euro, ważnym wydarzeniem był przełom w negocjacjach dotyczących unii bankowej. Ogłoszenie może mieć długoterminowy wpływ na euro, ale są tez inne dane, które obecnie wpływają na sytuacje. Wstępny odczyt koniunktury w przemyśle w strefie euro ujawnił niepokojący trend rozbieżności pomiędzy Niemcami i Francja. Natomiast dane gospodarcze z UK okazały się lepsze od szacunków, co było dużym wsparciem dla funta. Co warto zauważyć – stopa bezrobocia spadła do poziomu 7,4%, notując 2-letnie minima.

Polski złoty w minionym tygodniu został skonfrontowany z seria danych gospodarczych. Produkcja przemysłowa wypadła powyżej prognoz, a po uwzględnieniu czynników sezonowych jej obraz kształtował się jeszcze lepiej. Natomiast ceny producentów ujawniły nadal utrzymująca się słaba presje cenowa. Inflacja netto pozostała bez większych zmian, natomiast płace odnotowały poprawę, choć w zasadzie niewielką. Podsumowując wszystkie dane, nie powinny one wpłynąć na zmiany w prowadzonej przez NBP polityce. Raczej utwierdzają one inwestorów w przekonaniu, ze dodatkowe środki nie są potrzebne, co poskutkowało uwolnieniem się złotego z ciasnych zakresów wahań kursu wobec wspólnej waluty.

Dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu to jedyne publikacje w tym tygodniu i będą w niewielkim stopniu wytyczać kierunek handlu dla tych, którzy jeszcze będą siedzieć za biurkami. Opublikowana dzisiaj stopa bezrobocia wyniosła 13,2%, po ostatnim spadku do poziomu 13%. Co do popytu, 3,1% r/r to poziom bliski poprzedniemu, co prawdopodobnie zapewni bardzo mało atrakcji inwestorom.

Agnieszka Durlej,
Client Group Manager,
Western Union Business Solutions Polska