PSD2: polskie banki szkolą swoje systemy ryzyka

PSD2: polskie banki szkolą swoje systemy ryzyka
Fot. stock.adobe.com/santiago silver
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska branża bankowa szkoli swoje systemy ryzyka, aby realizować skuteczny scoring kredytowy w ramach danych klientów, które będą dostępne na platformach dostosowanych do PSD2, poinformował dyrektor Boston Consulting Group (BCG) Łukasz Rey.

Polska branża bankowa szkoli swoje systemy ryzyka, aby realizować skuteczny #scoring kredytowy w ramach danych klientów, które będą dostępne na platformach dostosowanych do #PSD2 #banki

„Polskie banki są gotowe na PSD2 pod względem ochrony własnej bazy klienckiej poprzez skuteczne metody zmniejszania skłonności klientów do szukania innych ofert. Teraz szkolą swoje systemy ryzyka, aby realizować skuteczny scoring w ramach danych klientów, które będą dostępne w ramach funkcjonowania w reżimie PSD2” – powiedział ISBnews Rey podczas NOAH 2019 Tel Aviv.

Więcej najnowszych informacji o PSD2 >>>

Wojny konkurencyjnej w tym roku nie będzie?

„W tym roku wojny konkurencyjnej przez PDS2 nie zobaczymy. Teraz trwa koncentracja na compliance i strategiach defensywnych. Fintechy się pojawiają, ale nie są one zdolne do podważenia pozycji banków. Natomiast czas pokaże, czy banki ze strategii defensywnej przejdą do ofensywnej i walki o klienta w ramach platform dostosowanych do PSD2” – dodał dyrektor BCG.

Czym jest PSD2?

PSD2 (ang. Payment Services Directive 2) to unijna dyrektywa dotycząca usług płatniczych wprowadzająca nowe regulacje określające zasady współpracy banków, dostawców usług płatniczych w zakresie otwartej bankowości. Dzięki niej, dostawcy nowych rodzajów usług płatniczych nadzorowani przez Komisję Nadzoru Finansowego lub innego lokalnego regulatora, za zgodą klienta banku będą mogli: uzyskać informację o jego rachunku płatniczym – AIS (Account Information Service), inicjować płatność z jego rachunku – PIS (Payment Initiation Service), potwierdzić dostępność środków na jego rachunku płatniczym – CAF (Confirmation of the Availability of Funds).

Źródło: Sebastian Gawłowski, ISBnews