Przyszedł czas na Bank Anglii
Stabilizowanie sytuacji Wlk. Brytanii przebiega obecnie na dwóch frontach - politycznym oraz monetarnym. Znaczny postęp w stabilizowaniu politycznym został poczyniony wraz z dzisiejszym zaprzysiężeniem liderki partii konserwatywnej - Theresy May na nowego premiera Wlk. Brytanii. Para GBPUSD przez ostatnie 3 dni zanotowała 3,8% wzrost związany właśnie z klarującą się stopniowo sytuacją przywództwa politycznego.
Teraz przychodzi pora na Bank Anglii oraz jego prezesa – Marka Carneya, który na konferencji prasowej po referendum w sprawie Brexitu zapowiedział, że możliwe będą obniżki stóp procentowych w okresie letnim. Zapowiedzi te zostaną zweryfikowane dziś o godzinie 13:00 czasu polskiego wraz z ogłoszeniem decyzji, jaką podejmie Komitet Monetarny Banku Anglii. Tym czasem rynek bardzo wysoko wycenia szansę na obniżenie stóp procentowych na jutrzejszym spotkaniu – prawdopodobieństwo to wynosi aż 80,6%, z kolei dla kolejnego, sierpniowego spotkania, szansa na obniżkę wynosi 86,7%.
Nieco więcej światła na potencjalne działania Banku Anglii rzuca sondaż przeprowadzony ostatnio przez agencję Bloomberg, w którym wzięło udział 53 ekonomistów. 24 z nich przewiduje, że Komitet Monetarny Banku Anglii pozostawi stopę procentową na niezmienionym poziomie, 23 z nich uważa, że na jutrzejszym spotkaniu dojdzie do jej obniżki o 25 pb, 2 z ankietowanych ekonomistów prognozuje obniżkę o 40 pb, kolejnych 2 obniżkę o 45 pb. Ostatnia dwójka z nich sądzi, że stopa procentowa zostanie obniżona jednym ruchem do poziomu zerowego.
Pozostaje jeszcze kwestia zwiększenia przez Bank Anglii skali luzowania ilościowego. Kolejny sondaż wykazał, że 39 z 42 ekonomistów nie spodziewa się powiększenia programu skupu aktywów, który w tym momencie wynosi 375 mld funtów miesięcznie.
Najprawdopodobniej więc będziemy dziś świadkami obniżki stopy procentowej o 25 pb. Natomiast konkretniejsze deklaracje dotyczące zwiększenia skali QE czy też kolejnej obniżki, prezes BoE będzie chciał sobie prawdopodobnie zostawić na sierpniowe spotkanie Komitetu, bowiem 19 lipca znany będzie odczyt inflacji w Wlk. Brytanii, który może okazać się decydującym elementem w rozważaniach członków zarządu Banku Anglii.
Jakub Jurczyński
młodszy analityk rynków finansowych HFT Brokers