Przemysław Litwiniuk z RPP: inflacja może przekroczyć 20 proc.

Przemysław Litwiniuk z RPP: inflacja może przekroczyć 20 proc.
Dr hab. Przemysław Litwiniuk, członek RPP. Źródło: archiwum prywatne / MF BANK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeżeli inflacja będzie kształtować się tak, jak w listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego, to w Radzie Polityki Pieniężnej trudno będzie zebrać większość za podwyżkami stóp procentowych, uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jego zdaniem w I kw. 2023 r. inflacja może przekroczyć 20 proc.

Istnieje przestrzeń dla pewnego jeszcze zacieśnienia polityki pieniężnej, do spowodowania, by realne stopy procentowe były mniej ujemne, co przełożyłoby się na oczekiwania konsumentów i producentów, jeśli chodzi o poziom inflacji – powiedział w radiu TOK FM członek RPP Przemysław Litwiniuk.

„Polityka pieniężna, czy zmiana jej parametrów, która nastąpiła przez ostatnie 13 miesięcy pewne efekty osiągnęła, a brak pełnego okiełznania z tych procesów (inflacyjnych – przyp. red.) wynika niejako ze świadomej polityki rządu, a częściowo RPP, wynikającej z różnych argumentów, takich jak troska o wzrost gospodarczy, czy poziom bezrobocia” – powiedział Litwiniuk.

Czytaj także: Inflacja coraz wyższa, obniżek stóp procentowych w 2023 roku nie będzie?

„Bardzo zależy mi na tym, aby rynek pracy był zdrowy (…), ale uważam, że nie ma istotnych zagrożeń dla tego rynku. Istnieje przestrzeń dla pewnego jeszcze zacieśnienia polityki pieniężnej, do spowodowania, by realne stopy procentowe były mniej ujemne, co przełożyłoby się na oczekiwania konsumentów i producentów, jeśli chodzi o poziom inflacji” – dodał.

Czytaj także: Stopy procentowe pozostaną bez zmian przez wiele miesięcy?

Według Litwiniuka, jeżeli inflacja będzie kształtować się tak, jak w listopadowej projekcji NBP, to trudno będzie w Radzie zebrać większość za podwyżkami stóp.

„Myślę, że Rada (…) przyjęła założenie, że wystąpi szereg czynników dezifnlacyjnych w otoczeniu polskiej gospodarki, które będą przybliżać poziom wskaźnika do celu” – dodał.

Inflacja w I kw. 2023 r. może przekroczyć 20 proc.

Litwiniuk powiedział ponadto, że w I kw. 2023 r. inflacja może przekroczyć 20 proc., m.in. ze względu na efekty statystyczne i wycofanie części tarczy antyinflacyjnej.

„Z różnych względów, przede wszystkim w I kw. będzie efekt statystyczny, tzw. efekt bazy. Druga kwestia związana jest z wygaszaniem tarczy antyinflacyjnej. Trzecia kwestia – niegasnące oczekiwania inflacyjne producentów i konsumentów. To niestety może w I kw. dać dosyć przerażające odczyty wskaźnika inflacji. (…) Myślę, że dwójka z przodu wygląda bardzo problematycznie. Niestety obawiam się, że możemy przekroczyć poziom 20 proc.” – powiedział. 

Źródło: PAP BIZNES