Przelew na niewłaściwe konto wkrótce już nie będzie tak bolesny

Przelew na niewłaściwe konto wkrótce już nie będzie tak bolesny
For. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Będzie można odzyskać pieniądze pomyłkowo przelane na niewłaściwe konto. Prezydent powinien wkrótce podpisać ustawę o usługach płatniczych.

Osoba, która omyłkowo przelała kwotę, znając dane odbiorcy, będzie mogła wystąpić do sądu z roszczeniem z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia #przelewy #banki #konta #KonfederacjaLewiatan

– Propozycje zmian przedstawił sam prezydent. Za niewiele mówiącą nazwą aktu prawnego kryje się tak naprawdę ustawa o błędnych przelewach, ułatwiająca dochodzenie należności w przypadku, w którym płatnik dokona transakcji płatniczej wykonanej z użyciem nieprawidłowego unikatowego identyfikatora tj. np.: wykona przelew na niewłaściwe konto – mówi Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Błąd w przelewie bankowym? Dzięki nowym przepisom łatwiej odzyskasz pieniądze >>>

Dostawca usług płatniczych płatnika, przykładowo bank, po otrzymaniu informacji o pomyłce, rozpocznie procedurę, która może obejmować m.in. poinformowanie odbiorcy kwoty o pomyłce płatnika i możliwości dokonania zwrotu kwoty transakcji na specjalny rachunek tzw. rachunek zwrotu, z którego to następnie zwrócona kwota zostanie przelana z powrotem na konto płatnika. Z kolei w przypadku niedokonania zwrotu omyłkowo przelanej kwoty przez odbiorcę, dostawca usług płatniczych płatnika przekaże mu takie dane jak imię i nazwisko odbiorcy czy jego adres w celu umożliwienia płatnikowi dochodzenia kwoty transakcji płatniczej.

Możliwe będzie dochodzenie swoich praw na drodze sądowej 

– Mechanizm ustawy umożliwia nie tylko polubowne rozwiązanie problemu, lecz także dochodzenie swoich praw na drodze sądowej w przypadku odmowy zwrotu omyłkowo przelanej kwoty. Osoba, która omyłkowo przelała kwotę, znając dane odbiorcy, będzie mogła wystąpić do sądu z roszczeniem z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.  Z kolei informacja o omyłkowym przelewie, którą w trakcie procedury uzyska odbiorca, może zapobiec skutkowi z art. 409 kodeksu cywilnego, czyli bezzwrotnej konsumpcji bezpodstawnego wzbogacenia – dodaje Adrian Zwoliński.

Źródło: Informacja prasowa Konfederacji Lewiatan