Przekształcenie OFE na IKE trzeba dobrze przygotować

Przekształcenie OFE na IKE trzeba dobrze przygotować
Robert Lisicki, Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy, która ma rozwiązać problem OFE. Zdaniem Konfederacji Lewiatan operację przekazania środków z OFE do IKE trzeba przygotować bardzo dobrze od strony technicznej, aby nie doprowadzić do zmniejszenia wartości aktywów.

Lewiatan uważa, że operację przekazania środków z #OFE do #IKE trzeba przygotować bardzo dobrze od strony technicznej, aby nie doprowadzić do zmniejszenia wartości aktywów #LikwidacjaOFE @LewiatanTweets

– Uważamy, że w obecnej sytuacji OFE racjonalne jest dokonanie rozdziału na publiczny obowiązkowy system emerytalny, który będzie w całości oparty na międzypokoleniowych transferach oraz prywatne dobrowolne instytucje oszczędzania na starość, czyli Indywidualne Konta Emerytalne. Środki przekazane z OFE na IKE staną się prywatne, będą podlegać dziedziczeniu, a właściciele będą mogli nimi swobodnie dysponować po osiągnięciu wieku emerytalnego – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Likwidacja OFE

Lewiatan uważa, że operację przekazania środków z OFE do IKE trzeba przygotować bardzo dobrze od strony technicznej, aby nie doprowadzić do zmniejszenia wartości aktywów.

Czytaj także: 5 scenariuszy zmian polskiego systemu emerytalnego. Co da likwidacja OFE?

Publiczny obowiązkowy system emerytalny w naszym kraju składa się z części opartej na umowie międzypokoleniowej i administrowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz części kapitałowej w postaci Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) zarządzanych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE). Udział części kapitałowej został jednak zmniejszony do tego stopnia, że obecnie nie odgrywa ona znaczącej roli w systemie ubezpieczenia emerytalnego. Niewielki jest udział ubezpieczonych przekazujących część składki emerytalnej do OFE i niewielka jest część składki emerytalnej odprowadzana do OFE. W dodatku dopływ środków ze składek jest mniejszy niż odpływ w wyniku tzw. suwaka, czyli stopniowego przekazywania oszczędności z OFE do ZUS przez 10 lat poprzedzających osiągnięcie wieku emerytalnego.

Źródło: Konfederacja Lewiatan