Przedsiębiorcy mogą zapomnieć o przelewach do ZUS

Przedsiębiorcy mogą zapomnieć o przelewach do ZUS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od stycznia jeden przelew zamiast trzech. Od Nowego Roku każdy przedsiębiorca będzie miał jedno indywidualne konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, dzięki czemu zamiast trzech przelewów miesięcznie na trzy różne konta będzie wykonywał tylko jeden przelew na jedno konto - wyjaśnia Paweł Jaroszek, członek Zarządu ZUS w wywiadzie dla aleBank.pl.

Jedna pomyłka ‒ i postępowanie w toku

Zobacz wypowiedź na portalu YouTube:

Paweł Jaroszek, Członek Zarządu ZUS

Wpłaty na trzy oddzielne numery rachunków to było wygodne rozwiązanie dla ZUS, bo ułatwiało ewidencjonowanie składek od płatników, ale było uciążliwe dla przedsiębiorców. Nie tylko dlatego, że musieli co miesiąc wykonywać trzy oddzielne przelewy, ale także dlatego, że wypełnienie takiego druku przelewu było dość skomplikowane i łatwo było o pomyłkę.

‒ Stwierdzono, że na 9 danych umieszczonych na druku przelewu 6 danych było „krytycznych” – zauważa Paweł Jaroszek.

W tych punktach najczęściej dochodziło do pomyłek. Przedsiębiorcom myliły się i tytuły ubezpieczenia, i okresy których dotyczyło ubezpieczenie. Nawet jeden błąd powodował, że w każdym przypadku trzeba było wdrażać postępowanie wyjaśniające.

‒ Wprowadzona zmiana będzie korzystna nie tylko dla płatników, ale także dla pracowników ZUS, bo zamiast prowadzić postępowania wyjaśniające i tracić czas, będą mogli zajmować się innymi sprawami dotyczącymi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – tłumaczy rozmówca aleBank.pl.

Bank przypilnuje wpłaty składek

Na stwierdzenie, że banki mogą być niezadowolone z tego rozwiązania, bo zamiast trzech opłat od przelewu będą pobierały tylko jedną opłatę ‒ Paweł Jaroszek zauważa, że od Nowego Roku przelewy na jedno konto będą prostsze i łatwiejsze do obsłużenia. Dzięki nowemu rozwiązaniu przedsiębiorca będzie mógł raz w roku złożyć dyspozycję zlecenia stałego, co będzie wygodniejsze zarówno dla płatnika składek, jak i dla banku.

W efekcie przedsiębiorca na rok będzie mógł zapomnieć o konieczności płacenia składek. O tym będzie pamiętał bank. Istotne będzie tylko to, aby przedsiębiorca miał na koncie środki potrzebne do dokonania przelewu i żeby kwota, którą ma co miesiąc przelewać bank na konto ZUS była wpisana we właściwej wysokości w zleceniu stałym.

Wystarczy numer rachunku i kwota

Na jesieni tego roku przedsiębiorcy otrzymają od Zakładu informację o przydzielonym im indywidualnym numerze konta. Wtedy trzeba będzie sprawdzić, czy przydzielone konto ma identyfikator ZUS, i czy zawiera numer NIP danego przedsiębiorcy. Kampania informacyjna dotycząca nowych zasad rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie się po wakacjach.

Podsumowując Paweł Jaroszek stwierdza, że obowiązkiem przedsiębiorcy będzie tylko wpisanie na druku przelewu właściwego numeru rachunku oraz właściwej kwoty. Wpisywanie tytułu przelewu nie będzie konieczne.

Robert Lidke