Propagowanie postaw proekologicznych wśród najemców budynków biurowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

1303234.zielone.biuro.01.150x215Firma Cushman & Wakefield rozpoczęła akcję proekologiczną wśród najemców budynków biurowych, którymi zarządza. Stworzenie ekologicznego miejsca pracy nie musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi czy organizacyjnymi. Wystarczy zastosowanie kilku prostych rozwiązań i zmiana przyzwyczajeń pracowników. Pierwszego dnia wiosny firma zorganizowała kolejną akcję zbierania elektroodpadów, tym razem w biurowcu Metropolitan, we współpracy z firmą Stena Recycling.

Pierwszy dzień wiosny to dobry czas na podjęcie działań proekologicznych, mających na celu ograniczenie zużycia energii w budynkach biurowych. Pozwoli to zmniejszyć koszty funkcjonowania firm oraz zredukować negatywny wpływ naszej działalności na środowisko. W ramach akcji przygotowaliśmy „Zielony Przewodnik” dla kierowników biur, który zawiera opis prostych rozwiązań prośrodowiskowych” – mówi Piotr Brzostek, kierownik ds. operacyjnych w dziale zarządzania nieruchomościami firmy Cushman & Wakefield.

Zgodnie z danymi firmy Cushman & Wakefield łączna powierzchnia obiektów biurowych w Polsce, które posiadają lub ubiegają się o certyfikat LEED lub BREEAM wynosi ponad 2 mln mkw. (budynki istniejące, budynki w budowie oraz inwestycje planowane z deklarowaną datą ukończenia do 2018 r.). Certyfikat potwierdza, że budynek zaprojektowany został zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i zastosowano w nim technologie, które przyczyniają się m.in. do zmniejszenia zużycia wody czy energii.

Coraz więcej nowoczesnych biurowców posiada zielone certyfikaty, jednak wpływ na funkcjonowanie nieruchomości mają także osoby w nich pracujące. Dlatego ważne jest podejmowanie inicjatyw mających na celu propagowanie postaw proekologicznych wśród najemców. Aż 75% materiałów używanych w biurach może być poddane recyklingowi. Z kolei energia elektryczna stanowi nawet do 30% kosztów eksploatacji nieruchomości” – mówi Piotr Brzostek.

Źródło: Cushman & Wakefield