Projekt ustawy o podatku od reklam: Porozumienie Jarosława Gowina nie widzi możliwości poparcia

Projekt ustawy o podatku od reklam: Porozumienie Jarosława Gowina nie widzi możliwości poparcia
Jarosław Gowin. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Porozumienie Jarosława Gowina nie widzi możliwości poparcia projektu ustawy o podatku od reklam w zaproponowanym kształcie - czytamy w stanowisku Porozumienia datowanym na piątek. Porozumienie podkreśliło, że popiera wprowadzenie do polskiego systemu prawnego opodatkowania globalnych koncernów medialnych i technologicznych - czytamy w depeszy PAP Biznes.

„Porozumienie Jarosława Gowina popiera również poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, które pozwolą na zwiększanie przychodów Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzenie Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Przedstawiony projekt nie został wcześniej skonsultowany z naszą partią

Podkreślamy jednak, że należy to robić minimalizując negatywne skutki wzrostu obciążeń dla polskich przedsiębiorców” – czytamy w stanowisku partii, do którego dotarła PAP.

Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości: opodatkowanie przychodów z reklam to zatrzymanie koła zamachowego gospodarki

„Niestety, z rozczarowaniem musimy stwierdzić, że konstrukcja zaprezentowana w omawianym projekcie ustawy nie przyniesie w wyżej wymienionych obszarach pożądanych skutków.

Co więcej, w naszej ocenie może wywołać dla polskich przedsiębiorców, mediów krajowych oraz obywateli wiele skutków negatywnych” – dodano w stanowisku.

Zdaniem Porozumienia skutkiem projektu byłaby „jeszcze głębsza dyskryminacja mediów krajowych w stosunku do podmiotów globalnych”.

W naszej ocenie może wywołać dla polskich przedsiębiorców, mediów krajowych oraz obywateli wiele skutków negatywnych

Czytaj także: Podatek od reklam, minister finansów: modyfikacje możliwe w procesie prekonsultacji

„Stoi to w całkowitej sprzeczności z programem Zjednoczonej Prawicy. Podkreślamy także, że przedstawiony projekt nie został wcześniej skonsultowany z naszą partią” – czytamy w stanowisku.

„W związku z przedstawionymi wyżej argumentami Porozumienie Jarosława Gowina nie widzi możliwości poparcia projektu ustawy w zaproponowanym kształcie.

Jednocześnie deklarujemy gotowość przystąpienia do prac nad ustawą, która realnie opodatkuje medialne korporacje technologiczne działające na rynku polskim i unijnym” – dodało Porozumienie.

Czytaj także: Podatek od reklam: do 16 lutego podmioty rynkowe mogą zgłaszać uwagi ws. składki; reakcja Ministerstwa Finansów na protest mediów

Źródło: PAP BIZNES, Twitter