Projekt „Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną”: będzie uproszczenie przepisów

Projekt „Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną”: będzie uproszczenie przepisów
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii Fot. Newseria Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologi chce doprecyzować niektóre przepisy związane z ustawą tzw. "Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną" i przedstawi nowe zapisy do końca maja br., wynika ze słów minister przedsiębiorczości i technologi Jadwigi Emilewicz.

.@MPiT_GOV_PL chce doprecyzować niektóre przepisy związane z ustawą tzw. "Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną" i przedstawi nowe zapisy do końca maja #SSE

„Od kiedy weszła ustawa w życie, mówiliśmy, że teraz będziemy zbierać praktyki, czy wszystkie przepisy działają dobrze. To jest nowe rozwiązanie i w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej takich nie ma. Zbieramy doświadczenia m.in. w rozmowach ze spółkami strefowymi, które sygnalizują, gdzie pojawiają się problemy, czy są w kryteriach, czy w rozporządzeniach i czy są problemy w ich stosowaniu” – powiedziała Emilewicz dziennikarzom.

Zmiany o charakterze doprecyzowującym

„Jesteśmy po serii spotkań z zarządami, zbieramy także informacje, które przepisy wymagają doprecyzowania. Te zmiany będą miały charakter doprecyzowujący, a nie zmieniający zakres projektu, jakim jest 'Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną’. Chcielibyśmy, aby nowe przepisy były gotowe i kompletne na koniec maja” – powiedziała także.

Dodała, że pojawiają się m.in. uwagi firm związane z nieprecyzyjnością kryteriów, za co te przedsiębiorstwa ponoszą określone opłaty.

Czytaj także: Cała Polska jedną, wielką specjalną strefę ekonomiczną. Dla kogo nowe zwolnienia podatkowe?

„Pojawiają się też wątki, w jaki sposób wyliczyć wartość inwestycji w badania i rozwój – i to też będziemy chcieli doprecyzować. Jesteśmy teraz bogatsi w doświadczenia chociażby nad pracą nad ustawą o 'innovation boksie’, gdzie te kryteria związane z badaniami i rozwojem i ich fiskalnym wymiarem zostały lepiej doprecyzowane. Mówimy więc o kosmetycznych poprawkach, ale ważnych w funkcjonowaniu projektu” – powiedziała minister.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji

1 czerwca 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu nowych inwestycji, która wprowadza nowy mechanizm udzielania przedsiębiorcom wsparcia w podejmowaniu nowych inwestycji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W założeniu ma on uzupełnić rozwiązania funkcjonujące w oparciu o przepisy ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Podstawowym celem ustawy jest zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania na terenie całego kraju.

Wsparcie na realizację nowej inwestycji będzie udzielane w formie zwolnienia od podatku dochodowego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych albo w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wsparcie nie może być udzielone w sytuacji lokalizacji inwestycji na obszarach występowania niezagospodarowanych złóż kopalin, z wyjątkiem inwestycji dotyczących tych złóż. Decyzja o wsparciu będzie wydawana na wniosek przedsiębiorcy ubiegającego się o wsparcie przez ministra właściwego do spraw gospodarki, na czas oznaczony, nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 15 lat.

Źródło: ISBnews